معرفی الگوریتم های گوگل

معرفی الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل چیست؟

همانطور که می دانید شرکت گوگل یکی از بهترین و پر طرفدار ترین موتور های جستجو در دنیا محسوب می شود.

 از این رو شرکت گوگل قصد دارد با بیان کردن استراتژی و الگوریتم های هر چه قوی تر بهترین سایت ها را انتخاب کرده و در اختیار کاربران خود قرر دهد و به همین دلیل شرکت گوگل بهترین الگوریتم ها را جهت خدمات بهتر انتخاب می کند.

به دلایل مختلف و مقاصد گوناگون الگوریتم های گوگل تغییر می کنند و هدف اصلی از تغییر الگوریتم ها صرفا بابت انتخاب بهترین سایت ها و قرار دادن آن ها در تاپ ترین موقعیت های جستجوی گوگل می باشد. 

در این مقاله قصد داریم که انواع الگوریتم های گوگل را به صورت کامل توضیح دهیم.

سایت های مختلف جهت بهبود جایگاه خود در موتور جستجو سعی می کنند که چه هنگام ساخت سایت و چه از نظر محتوایی،  خود را با الگوریتم های جدید گوگل سازگار کنند و با کلمه های کلیدی مرتبط  در صفحات اولیه ی جستجویی گوگل قرار بگیرند اما به هر حال اگر زیاده روی شود گوگل خود از این خطا ها چشم پوشی نمی کند.

پس فقط از این الگوریتم های گوگل اطاعت کنیم!!!

الان قصد دارم که هر یک از این الگوریتم های گوگل را به صورت کامل شرح دهم.

الگوریتم های هسته و الگوریتم های فرعی گوگل:

این نوع الگوریتم ها باید به صورت مرتب به روز رسانی شوند و پروسه ی رده بندی سایت های گوگل را تعیین می کنند .

به صورت کلی فرآیند های اصلی موتور جستجوی گوگل را تعیین می کنند.

اما الگوریتم های فرعی بر روی موضوعات جزیی تری تمرکز دارند مانند محتوای منتشر شده در سایت ها.

انواع الگوریتم های گوگل

site3o.com | الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندا گوگل ( Panda Google algorithm  )

الگوریتم پاندا گوگل برای اولین بار در سال 2011 ساخته شد و یکی از پر طرفدارترین الگوریتم های ساخته شده محسوب می شد که وظیفه ی این الگوریتم قوی گوگل جلوگیری از کپی برداری عکس ها و نوشته ها و سایر خدمات ارئه شده در سایت بود. این الگوریتم تمام مطالب تکراری را به موتور جستجوی گوگل گزارش می دهد و دیگر سایت هایی که کار سرقت و کپی برداری از سایت های دیگر را انجام می دهند در صفحات جستجوی گوگل بالا نیاید.

سایت هایی که کار کپی را انجام می دهند به عنوان سایت های بی ارزش در گوگل شناخته می شوند و پس از چندی گوگل این سایت ها را جریمه می کند.

پس این الگوریتم قوی ما را خاطر نشان می کند که دیگر از مطالبی که با دانش خود و به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می دهیم از سرقت آن ها هراسی نداشته باشیم.

site3o.com | الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل ( Penguin Google algorithm)

این الگوریتم گوگل در ماه آوریل سال 2012 با هدف اجرای خدمات برای لینک ها و بک لینک های سایت ارائه شد.

این الگوریتم گوگل به بک لینک ها امتیاز های بد و خوب بر اساس کار آن ها می دهد یعنی اگر یک بک لینک آثار مخربی برای کاربر داشته باشد با استفاده از الگوریتم پنگوئن مخرب شناخته می شود و گوگل به آن سایت امتیاز منفی می دهد و برعکس، بک لینک ها خوب امتیازات مثبتی از طرف این الگوریتم گوگل کسب می کنند.

در نتیجه بعد از چندی این امتیاز های مثبت و منفی می تواند شما را از نظر جایگاه در موتور جستجوی گوگل بالا و پایین ببرد.

پس تا می توانید از مطالب خوب و مفید استفاده کنید تا در تاپ ترین صفحه ی جسجو قرار بگیرید.

site3o.com | الگوریتم دزد دریایی گوگل

الگوریتم دزد دریایی (Pirate)

این نوع در سال 2014 انتشار گردید و برای سایت هایی تهدید آور بود که قوانین کپی رایت سایت های دیگر را نقض می کردند و بعد از گزارش به شدت رتبه ی این سایت ها از موتور های جستجو کاهش پیدا می کند.

این نوع از الگوریتم گوگل اکثرا برای سایت هایی است که فیلم، موسیقی و فایل های پولی را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می دهند.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل ( Humming Google Bird)

این الگوریتم بنسبت قوی در سال 2013 توسط شرکت گوگل منتشر شد.

این الگوریتم بر روی کلمات کلیدی که کاربران جستجو می کنند تمرکز دارد و اگر توجه داشته باشد اولین سایت هایی که بالا می آیند سایت هایی هستند که از کلمات تایپ شده ی شما درموتور جستجوی گوگل زیاد استفاده شده است.

 پس از این حساب می توانیم به صورت دقیق منظورمان را به گوگل برسانیم اما این الگوریتم به رتبه ی گوگل ربطی ندارد اما می تواند به صورت صحیح و دقیق  موضوعاتی که کاربر در انتطار آن است در اختیار او قرار دهد و از این رو این الگوریتم گوگل برای کاربران بسیار پرکاربرد می باشد.

الگوریتم کبوتر ( Pigeon Google algorithm)

پروسه ی عملکرد این الگوریتم گوگل همانند یک کبوتر طراحی شده است.

درست همانند کبوتر که فقط به مکان های نزدیک پر می زند به کاربران کمک می کند که بعد از جستجو در گوگل سایت هایی به آن ها معرفی شوند که نزدیک ترین فروشگاه، رستوران و ... به آن ها می باشد.

معمولا این الگوریتم گوگل برای کسانی که صاحب سایت هستند زیاد خوشایند نیست اما برای کسانی که به دنبال پیدا کردن بهترین پیشنهاد هستند بسیار عالی است.

پس با این حساب اگر کسی قصد فروش محصولات خود در یک منطقه ی خاص را داشته باشد این الگوریتم پیاده سازی شده ی گوگل به نحو احسنت کاربردی و کارا می باشد.

الگوریتم موبایل گدون گوگل ( Mobil geddon Google algorithm)

در بین الگوریتم های گوگل این نوع از الگوریتم از جدید ترین الگوریتم های ارائه شده توسط گوگل می باشد اما هنوز به صورت کامل پیاده سازی نشده است.

هنوز به صورت محدود در برخی از کشور ها در حال پیاده سازی می باشد که بعد از گرفتن نتیجه بر تمامی سایت ها ی جهان پیاده سازی خواهد شد.

این نوع  الگوریتم به صورتی است که سایت هایی که قابلیت رسپانسیو را ندارند از داخل موتور های جستجو حذف خواهند شد. منظور از رسپانسیو همان قابلیت تغییر سایزوب سایت ها در گوشی ها و تبلت ها می باشد.

به علاوه این خاصیت الگوریتم گوگل می توانیم به چند نوع دیگر از آن بپردازیم مثلا:

سایز متن هایی که در سایت وجود دارد کاملا خوانا باشد و برای کاربران مشکل ساز نباشد که مجبور به زوم کردن مطالب شوند.

لینک ها در جایگاه هایی درست از سایت قرر گرفته باشند که به راحتی برای کاربران قابل دسترس باشد.

در این الگوریتم گوگل حتما باید ربات های گوگل به فایل های css و js دسترسی کامل داشته باشند.

الگوریتم page layout

این الگوریتم گوگل به عنوان متنفر از تبلیغات و نجات دهنده معروف می باشد.

کاربرد این نوع از الگوریتم به این صورت است که آن دسته از سایت هایی که برای تامین هزینه های خود از تبلیغات استفاده می کنند اگر این تبلیغات باعث اذیت کاربران شود را حذف می کند.

پس با این وجود اگر این نوع ار الگوریتم همچون سایت هایی را مشاهده کند آن ها را جریمه می کند و از لیست جستجو ها دور می شود و کاربران می توانند به راحتی مطالب مورد نظرشان را پیدا کنند.

الگوریتم pay day loan

برخی از سایت ها در وجود دارند که بعد از جستجو متوجه می شوید که اصلا کلمه ی کلیدی و محتوای آن با هم یکی نیستند، پس شرکت گوگل این الگوریتم را از این جهت ساخته است که با چنین سایت های بی کیفیتی مبارزه کند.

site3o.com | الگوریتم Rank Brain گوگل

الگوریتم رنک برین (Rank Brain)

این الگوریتم گوگل از مهم ترین الگوریتم های موجود است که به عنوان الگوریتم های هسته شناخته شده است.

تقریبا مانند الگوریتم مرغ مگس خوار عمل می کند و از تجربیات پیشین خود بهره می برد.

نکته هایی که باید به آن توجه داشت:

بسیاری از صاحبان سایت ها با بیش از اندازه استفاده کردن از کلمات کلیدی از طرف گوگل یک نوع اسپم و مزاحم شناخته می شوند و به صورت اتومات از صفحات جستجوی گوگل حذف خواهند شد.

برخی از سایت ها که از پاپ آپ ها به صورتی که برای کاربران مزاحمت ایجاد کنند رتبه ی بسیار پایینی در نتیجه جستجو های گوگل کسب می کنند.

خوانا بودن، قابل فهم بودن و مفید بودن مطالب سایت برای خوانندگان و دنبال کنندگان سایت در جهت گرفتن رتبه ی خوب بسیار حائز اهمیت می باشد.

هر کدام از الگوریتم های پیاده سازی در گوگل شخصیت ها و وظایف مختلی دارند.

در کل بدانید که الگوریتم های گوگل همیشه در حال تغییر هستند و همیشه باید از تغییرات این استراتژی ها مطلع بود تا بتوان بهترین خدمات را ارائه کرد.

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید