تاثیر محتوا برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

تاثیر محتوا برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

قرار گرفتن در لینک اول گوگل و حتی در صفحه اول گوگل برای تمامی صاحبان مشاغل دارای اهمیت فراوانی است. یکی از تکنیک­‌های اساسی و تاثیر گذار برای قرار گرفتن در صفحه نخست گوگل تهیه محتوای ارزشمند و اصولی است که ما در این مقاله درباره آن صحبت خواهیم کرد.

چرا صفحه اول گوگل مهم است؟

با وجود روش­‌های تبلیغاتی مانند نصب بنر در سطح شهر، پخش تراکت و بروشور و بازاریابی حضوری و ده­‌ها روش موثر دیگر، چرا قرار گرفتن در صفحه اول گوگل تا این حد مهم است؟! چرا آرزوی مالکین سایت­‌ها رسیدن به صفحه اول گوگل است؟! این سوالی است که ممکن است به ذهن شما هم خطور کرده باشد. شاید اگر برخی مزایای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل را بیان کنیم، شما پاسخ این سوال را پیدا کنید.

پیشرفت­‌های روز افزون در حوزه­ی علم و تکنولوژی نیاز انسان­‌ها به تبلیغات دیجیتال را بصورت فزاینده و مفیدی بالا برده است. پر واضح است که امروزه در اکثر نقاط این کره­‌ی خاکی، زندگی­‌های سنتی جای خود را به زندگی­‌های مدرن داده­‌اند. صرفه­‌جویی در زمان و هزینه از بزرگترین دستاوردهای تکنولوژی بوده است.

بنظر شما بهتر است تبلیغات کسب و کارتان یک ماه با هزینه­‌ای گزاف بر روی یک بیلبورد قرار بگیرید، یا اینکه برای سالیان سال و با امکان تغییرات دلخواه در معرض دید عموم در سایت شخصی زیبا و شکیل خودتان قرار داشته باشد؟

یک سوال دیگر: امروزه مردم اکثر وقت خود را بدون محدودیت زمانی و مکانی در کجا صرف می­‌کنند؟ احتمالا پاسخ درست را داده­‌اید؛ فضای مجازی و اینترنت. اغلب افراد حتی بیشتر از اینکه به تلویزیون، روزنامه و یا بیلبوردها توجه کنند به تبلیغات و هر آنچه در اینترنت گفته توجه می­‌کنند.

مخاطبان شما با هر کسب و کاری که باشید در گوگل قرار دارند و نیازهایشان را در گوگل جستجو می­‌کنند. فرقی هم نمی‌کند که مخاطب به دنبال خرید محصولی باشد یا به دنبال برنامه‌ریزی برای شروع یک سفر یا مثلا به دنبال یک ویدیو آموزشی. امروزه دیگر، مخاطبان اولین جایی است را که برای برآورده کردن خواسته­‌هایشان می­شناسند گوگل است.

بر اساس آمارها و بررسی­‌های صورت گرفته، بیش از 36% کاربران بر روی رتبه اول نتایج گوگل کلیک می­‌کنند. ( احتمالا تجربه این کار را زیاد داشته­‌اید و برای سرچ کلمه یا موضوع مورد نظر حتی بدنبال لینک دوم هم نرفتید! ) این آمار نشان می­دهد برای رتبه دوم 12% و برای رتبه سوم 9% کاربران کلیک را انجام می­دهند. به همین ترتیب برای رتبه‌های دیگر روند نزولی وجود دارد. اما بیشترین و مهم­ترین لینک­‌ها در صفحه یک هستند.

 1. قابل ذکر است که در هر صفحه از نتایج گوگل، تنها ده لینک نمایش داده می­شود و برای قرار گرفتن در صفحه نخست و در واقع ده لینک برتر در خصوص یک کلمه کلیدی تلاش­‌های بسیاری لازم است.
site3o.com | سئو سایت

تکنیک هایی برای قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل

تکنیک­‌های مختلفی برای قرار گرفتن لینک در صفحه اول گوگل وجود دارد که شاید بتوان گفت مهم­ترین آن " تولید محتوا " است که خود شامل تکنیک­‌های خاص و مراحل و نکات ویژه­ای است.

از دیگر تکنیک­‌های تاثیرگذار برای قرار گرفتن در صفحه صدر گوگل موارد زیر می­‌باشند:

- کوتاه و مرتبط بودن نام دامنه وب سایت

- رعایت اصول سئو در تمامی مراحل تهیه سایت

- سرعت و امنیت بالای سایت

- برندسازی اینترنتی

- افزایش بازدید سایت توسط اینفلوئنسرها که سایت شما را به دیگران توصیه کنند

- لینک سازی تعاملی

-افزایش نرخ کلیک یا CTR

- نقشه سایت

site3o.com | سئو سایت

تاثیر محتوا برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

همانطور که عنوان شد یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل، تولید محتوای ارزشمند و بر اساس اصول ویژه است. قابل ذکر است در این مقاله منظور از محتوا، تنها متن و نوشته نیست! تمامی انواع آن را از جمله: محتوای تصویری (عکس، اینفوگرافیک و …)، محتوای ویدئویی، محتوای فایلی (اسلاید پاورپوینت، پی دی اف و…) را شامل می­‌شود. حال به سراغ اصل قضیه تولید محتوا و اصول آن می­رویم.

 • شناسایی کلمات کلیدی

برای اینکه بتوانید محتوا و سایت خود را به بهترین شکل بهینه سازید و در صفحه نخست گوگل قرار بگیرید لازم است کلمه کلیدی را انتخاب کنید، که موتورهای جستجوگر روی آن زوم کرده و حساس شده­‌اند. اگر آن کلیدواژه جز کلمات تک کلمه­‌ای باشد کارتان دشوارتر است.

برای اینکه بتوانید بهترین کلیدواژه را پیدا کنید روش­‌هایی از قبیل: بررسی الکسای رقبا، استفاده از ابزارهایی مانند google ads و یا google trend ، چک کردن بک لینک­‌های سایت رقیبان وجود دارد. یک روش دیگر استفاده از گوگل برای کلمات کلیدی است؛ به اینصورت که کلمه­‌ای را می­نویسید و اینتر می‌زنید. در انتهای صفحه 10 نتیجه نمایش داده می­‌شود که می­‌توانید همه آن­ها را درون یک مقاله بکار ببرید.

 • استفاده صحیح کلمات کلیدی درون متن

برخی کلمات که از نظر گوگل یکی هستند و یا کلیدواژه­‌های بسیار مرتبط و همگون دارند، باید درون یک متن قرار بگیرند و تنها یک متن برای آن­ها نوشته شود. البته برخی کلمات که حتی معنی شبیه دارند، از نظر گوگل متفاوتند که بهتر است صفحات جداگانه برای آن­ها در نظر گرفته شود. تشخیص نوع کلمات کاری دشوار و حساس است که باید از یک فرد با تجربه و آنالیزور حرفه­ای سئو برای دسته­‌بندی آن­ها کمک بگیرید.

همچنین تعداد استفاده از کلمات کلیدی را باید مد نظر بگیرید. استفاده از کلمات کلیدی نباید نه خیلی کم باشد که هیچگونه تاثیری نگذارد، نه بیش از حد باشد که جریمه شوید. چگالی کلمات کلیدی میبایست بین 1 تا 3 درصد از کل متن باشد.

 • شناخت مخاطب و تولید محتوای ارزشمند

مخاطبان هدف خود را بشناسید و در خصوص آن­ها اطلاعات کسب کنید. خودتان را در جایگاه آن­ها قرار دهید و بر اساس نیازمندی­‌های آن­ها محتوا بنویسید. این گونه محتوایتان ارزشمند و هدفمند می­‌شود و باعث هدایت و جلب توجه مشتریان و نیز اعتماد آن­ها می­‌گردید.

 • محتوای داغ و دست اول

به هیچ وجه محتوایی را از سایت یا منبع دیگر کپی نکنید. مطالب و عناوینتان را نیز داغ و جذاب و بی­نظیر انتخاب کنید و بنویسید. محتوای باکیفیت، محتوایی است که استراتژی خاص و قابلیت بازاریابی داشته یا آموزنده باشد. از اصول نگارشی به درستی استفاده کنید و در انتها، محتوا را چند مرتبه مرور کنید تا غلط املایی یا نگارشی در آن وجود نداشته باشد. 

 • طول محتوا

طول محتوای متنی باید حداقل 500 کاراکتر باشد، اما اگر می­خواهید نتیجه بهتری دریافت کنید از محتواهای باکیفیت و با تعداد بین 1200 تا 1600 واژه استفاده کنید. سعی کنید اطلاعات جامع و بسیاری را در خصوص یک عنوان بنویسید اینگونه گوگل شما را بعنوان یک منبع در نظر می­گیرد. البته کیفیت محتوا خیلی بیشتر مهم است. خیلی دقت کنید که با متن بازی نکنید تا بصورت غیرواقعی آن را طولانی کنید! ربات­‌های گوگل بسیار حساس هستند و مانند انسان فکر می­‌کنند و دیر یا زود متوجه متن و تایتل­‌های بی­‌کیفیت شده و شما را جریمه می­‌کنند.

سعی کنید در ابتدای محتوای طولانی، خلاصه­‌ای از مطالب ارائه شده و عناوین موجود در آن را نیز ذکر کنید. از اینتر و فاصله­‌گذاری و نشانه­‌ها نیز برای فهم و خوانایی بیشتر این محتواهای طولانی استفاده کنید.

 • آپدیت و اضافه کردن محتوای منظم

گوگل عاشق سایت­‌هایی است که دقیق و منظم مطلب می­‌گذارند و به آپدیت شدن محتواهای خود بر اساس علوم و اطلاعات جدید اهمیت می­دهند.

ساده­‌ترین راهکارها این است که طول برخی نوشته­‌هایتان را زیادتر کنید. جدول و عکس­‌های جدید بگذارید و بر اساس علوم جدید، مطلب را تا حدودی تغییر دهید.

تولید محتوای اختصاصی و مداوم، شما را از رقبا جلو می­اندازد و کاربران زمانبندی مطلب­‌گذاری شما را می­‌فهمند و برای آن برنامه­‌ریزی می­‌کنند. اینگونه جایگاه سایت شما بهبود بسیار خوبی پیدا کرده و در نزد گوگل عزیز می­‌شوید و به مرور در صفحه نخست می­‌آیید.

البته تنها نوشتن مقاله­‌های هفتگی یا ماهانه کافی نیست. شما باید برای نوشتن مقاله­‌های مداوم خود هدف داشته باشید و مهم­تر آنکه عناوین و مطالب با جستجوی بالا در گوگل را تهیه کنید.

 • تگ عناوین

ایجاد تیترهای جذاب و البته با جستجوی بالا در گوگل خیلی مهم است. تایتلH1  یا همان عنوان اصلی از مهمترین و تاثیرگذارترین موارد در محتوا و سئو محتوا است. اولین موردی را نیز که گوگل بررسی می­‌کند عنوان و اولین مکان نیز مگا تگ عنوان است. هیچ چیز مثل یک تیتر جذاب نمی­تواند خواننده را ترغیب به مطالعه و ورود به سایت کند. بهتر است کلمه کلیدی را تنها در عنوان نگذارید، مثلا به جای کلمه کلیدی "صفحه اول گوگل" بنویسید "چگونه صفحه اول گوگل باشیم" .

در هر صفحه شما مجاز به یکبار استفاده از تگ H1 هستید و آن هم عنوان است. این خیلی مهم است. برای زیر عنوان­‌ها نیز به ترتیب از h2 و h3 و غیره استفاده کنید. بهتر است به ازای هر 300 واژه یک h2 و h3 داشته باشید. محتوایتان را حتما با تگ H1 شروع کنید و در چند کلمه­‌ی اول پاراگراف نخست از کلمه کلیدی استفاده کنید.

 • افزودن مالتی مدیا به محتوا

توصیه ما این است: حتما برای محتواهای خود حتی مقالات روزانه، تصویر تهیه کنید. سعی کنید تصاویر یونیک باشند. برای اینکار می­توانید از فتوشاپ استفاده کنید. می­توانید شماره تماس، نشانی، لوگو و توضیحات دیگر را روی عکس بگذارید. فراموش نکنید که عکس حتما می­بایست مرتبط باشد. به ازای هر ۵۰۰ کلمه یک عکس در مطلب قرار دهید. نام تصاویر و دیگر مالتی مدیا­هایی که آپدیت می­‌کنید بسیار مهم است! حتما باید از نام مرتبط استفاده شود. 

افزودن ویدیو یا فایل­‌های صوتی در برگه و نوشته­‌ها نیز بسیار مهم و تاثیرگذار است. ویدیوها همیشه جذاب بوده­‌اند و تاثیری به مراتب بالاتر از متن نوشتاری دارند. در یک ویدیو کوتاه و جذاب به معرفی خدمات و کسب و کار خود بپردازید.

 • لینک های داخلی و خارجی

اگر می­خواهید شاهد ترافیک و ورودی بالا و در نهایت رسیدن به صفحه اول گوگل باشید، لینک­‌های داخلی و خارجی را جدی بگیرید. لینک­‌های موجود در متن نباید بیش از حد باشند همچنین باید با فاصله از هم قرار بگیرند، مثلا برای هر 300 واژه می­توانید یک لینک بگذارید.

با استفاده از لینک­های داخلی، صفحات داخلی خود سایتتان را به هم لینک می­‌دهید و اینگونه مطالب را به هم مرتبط می­سازید. دقت کنید که در این روش می­بایست تنها کلمه کلیدی ِداخل یک صفحه به صفحه­‌ی دیگر لینک داده شود، نه هر کلمه­‌ای!

در لینک­های خارجی نیز شما به سایتی لینک می­دهید و یا از آن لینک دریافت می­کنید. این لینک­‌ها در گوگل از اهمیت بالایی برخوردار هستند. دقت کنید که به سایت­‌های بزرگ و برند و مطمئن لینک دهید نه هر سایتی!

 • نشر و بازنشر

برای افزایش بازدید سایت و رسیدن به صفحه اول گوگل باید محتواهای شما در سایت­‌های دیگر، وبلاگ­‌ها و شبکه­‌های اجتماعی نیز نشر داده شوند.

در تمامی کانال­‌های ارتباطی خود خلاصه مطالب و یا کل مطلب را نشر دهید. همچنین حتما در انتهای هر متن دکمه­‌هایی برای بازنشر و اشتراک­گذاری  در شبکه­‌های مجازی علی­‌الخصوص تلگرام، توییر، لینکدین و اینستاگرام قرار دهید. 

کلام آخر

آرزوی هر مالک وب سایتی است که در لینک اول گوگل و یا حتی در ده لینک اول گوگل قرار بگیرد. برای اینکار نیاز به متخصصان سئو و پژوهشگرانی است که مدام الگوریتم­‌های گوگل را بررسی کنند. برای رسیدن به این هدف، تهیه یک محتوای ارزشمند توسط خودتان نیز تاثیر فوق العاده­‌ای دارد.

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید