مزایای تبلیغات کلیکی

مزایای تبلیغات کلیکی

مقدمه

تبلیغات از طریق کلیک، یک مدل از تبلیغات آنلاین است که در آن تبلیغ کنندگان برای هر مرتبه که کاربر روی یکی از تبلیغات خود کلیک کند، هزینه پرداخت می کنند. با استراتژی تبلیغات کلیکی می توانید برند خود را توانمند سازید.

تبلیغات کلیکی

در تبلیغات کلیکی، کسب و کارهایی که تبلیغات را انجام می دهند تنها زمانی هزینه پرداخت می کنند که کاربر واقعاً بر روی تبلیغات کلیک کند، از این رو به آن " پرداخت به ازای هر کلیک " نیز گفته می شود. تبلیغات با هر کلیک یک استراتژی بازاریابی فوق العاده قدرتمند است که می تواند درآمد خوبی داشته باشد.

تبلیغات هنگامی نمایش داده می شود که افراد با استفاده از موتورهای جستجوگر مانند Google به جستجوی آنلاین می پردازند. برای آن که قضیه بازتر شود مثال هایی را ارائه می کنیم. بطور مثال زمانی که کاربر در گوگل به دنبال خرید وسیله ای می گردد. این جستجو برای خرید می تواند مثلا با عنوان "ساندویچ فروشی" باشد یا سرچ یک کاربر که بع دنبال خرید هدیه با عنوان سرچ " هدیه روز مادر " است. همچنین زمانی که افراد به دنبال جستجوی خدمات محلی مثلا با عنوان " دندان پزشک منطقه تهرانپارس " یا " لوله کش در غرب تهران " هستند. یا حتی این جستجوها شامل کالاهای بزرگ و اساسی و هر گونه جستجوی دیگری نی می شود. همه این جستجوها باعث تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک می شوند و به ازای نشان دادن کلمات کلیدی مناسب و مورد نظر مخاطب، تبلیغ کننده مبلغ قابل درک به ازای یک کلیک فرد را پرداخت می کند.

تبلیغات به ازای هر کلیک چگونه کار می کند؟

تبلیغات کلیکی، تبلیغاتی شامل سیستم پیشنهادی معروف به حراج آگهی هستند. در این حراج، تبلیغ کنندگان کلمات کلیدی را که مربوط به تجارت آن ها می باشد را پیشنهاد می دهند. به عنوان مثال، اگر تجارت یک شخص فروش لوازم شیرینی پزی است، کلمه کلیدی " بهترین قالب کیک " را پیشنهاد می دهد.

·        ( در این میان به عنوان راهنمایی بیان می کنیم: می توانید برای پیدا کردن مناسب ترین و مرتبط ترین کلمه کلیدی و با حجم مناسب و متوسط هزینه خوب، از نرم افزارها و ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی استفاده کنید. )

پس از انتخاب کلمات کلیدی مد نظر، شما می بایست یک تبلیغ ایجاد نمایید و آن را برای قرارگیری در بستر موتور جستجو تنظیم کنید. در این سیستم، علاوه بر قیمت پیشنهادی، عواملی مانند نمره کیفیت و افزونه های تبلیغات نیز قابل بررسی است تا تعیین شود کدام تبلیغ برای شما مناسب ترین است.

زمانی که کاربر درخواست جستجو را ارسال می کند، موتورهای جستجو محاسبات الگوریتمی پیچیده ای بر اساس حراج تبلیغات انجام می دهند. با این محاسبات، آگهی های نمایش داده شده، ترتیب آن ها و تبلیغات توسط آن ها تعیین می گردد.

site3o.com | تبلیغات کلیکی

3 گروه در تبلیغات کلیکی

وقتی صحبت از تبلیغات کلیکی می شود بهتر است با سه اصطلاح یا به نوعی با 3 گروه آشنا شوید:

1-     تبلیغ کنندگان: آن ها مشاغل یا اشخاصی هستند که به منظور تبلیغ محصولات و خدمات خود از روش تبلیغات کلیکی استفاده می کنند.

 

2-     شبکه تبلیغات: تبلیغ کنندگان برای نمایش تبلیغات در شبکه به  Google Ads، Bing Ads ، Facebook Ads و ... هزینه پرداخت می کنند. در واقع هر زمان که بازدیدکننده بر روی تبلیغات کلیک می کند، از طریق شبکه مبلغی از تبلیغ کننده دریافت می شود. اگر یک سری تبلیغ کننده کلمات کلیدی مشابهی داشته باشند قیمت تبلیغ بالاتر رفته و رقابت صورت می گیرید. بنابراین مشاغل باید برای کسب جایگاه خود با سایرین مبارزه کنند.

 

3-     ناشران: آن ها افرادی هستند که برای کسب درآمد از نمایش تبلیغات با شبکه های PPC همکاری می کنند. ناشران معمولاً داری وب سایتی هستند که آگهی ها را در آن به نمایش می گذارند. زمانی که بازدیدکننده آن وب سایت بر روی آگهی کلیک می کند، ناشران بخشی از درآمد را دریافت می کنند.

 

کلاهبرداری در روش تبلیغات کلیکی !

اکنون که مفهوم تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک را متوجه شدید و با روش کار آن آشنا شدید، زمان آن است از مسئله ای جدی آگاه شوید. مسئله ای که بسیاری از تازه کاران و حتی حرفه ای ها از آن غافل می شوند و اینگونه هر روز کلاهبرداری بیشتری از آن ها صورت گرفته و بدون اینکه سودی کنند مبالغ هنگفتی بر گردن آن ها می افتد!

تقریباً بسیاری از کمپین های PPC تا حدی با کلاهبرداری کلیک می کنند! متاسفانه برخی از کمپین ها بسیار بیشتر از بقیه و با توجه به بازاری که در آن هستید و رقابتی که دارید، این کلاهبرداری را انجام می دهند. آن ها با کلاهبرداری از طریق کلیک های تقلبی بر روی تبلیغات شما، می توانند هر ماه صدها یا هزاران دلار از شما دریافت کرده و باعث ضرر و زیان شما شوند.

بدتر از آن گوگل است که اقدام خاصی در این رابطه انجام نمی دهد؛ چرا که گوگل بیشترین درآمد خود را از طریق تبلیغات PPC به دست می آورد، پس واقعا به نفع او نیست در این زمینه تلاش زیادی کند.

اما نگران نباشید با کمی تحقیق و وسواس بیشتر در این خصوص و نیز به لطف نرم افزار تشخیص تقلب با کلیک پیشرفته، می توانید تشخیص دهید که چه افرادی با تقلب روی تبلیغات شما کلیک می کنند و اقدامات لازم را برای سد کردن کلاهبرداری بیشتر انجام دهید.

 site3o.com | تبلیغات کلیکی

انواع روش‌های تبلیغات کلیکی

پیش از آنکه انواع روش های تبلیغات کلیکی را بیان کنیم لازم به ذکر است که همه آن ها دارای ماهیتی یکسان هستند و بطور معمول با کلیک بر روی آن تبلیغات، از شما مبلغی دریافت می شود. معروف ترین این روش ها را در این بخش ذکر می کنیم که شرکت های تبلیغات کلیکی نیز تمرکز اصلی خود را بر روی این چهار روش قرار داده اند:

1– تبلیغات کلیکی بنری:

Banner PPC Ads از جمله ابتدایی ترین نوع تبلیغات اینترنتی بودند که در ابتدا به صورت اجاره ای و پرداخت به ازای نمایش به تبلیغ کنندگان ارائه می شدند. پس از گذشت سال ها ناشران به روش تبلیغات کلیکی روی آوردند و در سایت های خود بنر تبلیغاتی با زرق و برق و جذابی از تبلیغ کنندگان دریافت کرده و معمولا در بالا و ستون های کناری قرار می دادند. در ساز و کار ِ این روش ِ موثر که در ایران نیز معروف شده است، به ازای هر کلیکی که مخاطبین وب سایت ها بر روی بنر شما می کنند از شما پول دریافت می شود و مخاطب را به سایت شما یا شماره تماس یا هر آنچه در محتوای بنر شما از تشویق می کند. در این روش شما می توانید تعدادی کلیک پیش خرید کنید و یا اینکه در هر زمان بخواهید فرایند تبلیغات را متوقف کنید. معمولا در این روش از سیستم های امنیتی برای جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری کلیکی استفاده می شود.

2– تبلیغات کلیکی درون برنامه ای:

در روش In Application PPC Ads ، ناشران در واقع شرکت های سازنده نرم افزار موبایل یا نرم افزار کامپیوتر هستند که فضایی از نرم افزار یا بازی یا اپلیکیشن موبایل خود را به تبلیغات اختصاص می دهند. با اینکار هزینه پرداخت به ازای هر کلیک را دریافت می کنند. این روش از تاثیرگذارترین روش ها است که بازدیدکنندگان انبوهی را به خود جذب می کند.

3– تبلیغات کلیکی درون موتورهای جستجو:

SERP Ads یکی از مهم ترین منابع ورود کاربران به وب سایت ها است. وب سایت‌های گوگل و بینگ معروف ترین موتورهای جستجو هستند که از این روش استفاده می کنند. عبارات جستجو شده در موتورهای جستجو از تعدادی کلمه مشخص تشکیل شده اند که به آن ها کلمات کلیدی گفته می شود. برای مثال عبارت خرید ماوس بیسیم از سه کلمه کلیدی خرید + ماوس + بیسیم تشکیل شده و موتور جستجو، وب سایت هایی را که در آن ها مقالات یا محصولاتی با چنین کلمات کلیدی وجود دارند را در نتایج جستجو نمایش می دهند. با سرچ هر کلمه کلیدی تعداد زیادی صفحه به نمایش در می آید که معمولا کاربران به نتایج صفحات اول تا سوم و چه بسا به لینک اول در صفحه اول اکتفا می کنند و اینگونه کار برای وب سایت هایی که تازه کار هستند یا سئو قوی ندارند سخت می شود. اما با استفاده از روش تبلیغات کلیکی درون موتورهای جستجو این مشکل حل می شود و همه می توانند یک یا چند کلمه کلیدی را انتخاب کرده و معادل آن به گوگل پول پرداخت کنند تا برای مدتی در صفحات اول یا دوم نتایج جستجو قرار بگیرند.

4– تبلیغات کلیکی ویدیویی:

ویدیوها و کلیپ ها به دلیل ماهیت تصویری و شهودی که دارند بیش از هر متد دیگر بر کاربران تاثیر می گذارند. Video PPC Ads  از بهترین روش های تبلیغات کلیکی است. عملکرد آن به این صورت است که، قبل از پخش ویدیو مورد نظر ِکاربر یک تبلیغ ویدیویی یا بنری نمایش داده می شود که کاربر با کلیک بر روی آن به سایت شما هدایت می شود.

site3o.com | تبلیغات کلیکی

مزایای تبلیغات کلیکی

 

·        دست تبلیغ کنندگان در انتخاب روش تبلیغات کلیکی باز است. بدین منظور که استراتژی های مختلفی برای افزایش تعداد کلیک تبلیغات وجود دارد می توان متناسب با بازار، صنعت و مخاطبان هدف آن ها را تنظیم کرد. ( در این مقاله به 4 روش اصلی تبلیغات کلیکی پرداختیم )

 

·        PPC قابل پیگیری است. می توانید نحوه عملکرد کمپین های خود را از جمله نمایش، کلیک و تبدیل، ترافیکی که دریافت می کنید را پیگیری و مشاهده کنید. از این طریق راحت تر می توانید چشم اندازهای جدید و عملکردها یا کلمات کلیدی درست یا غلط را در سایت خود پیگیری کرده و تغییر دهید.

 

·        تبلیغات شما در همه سیستم عامل ها، از جمله دستگاه های تلفن همراه و دسک تاپ کار می کند.

 

·        ریسک پذیری و ضرر مالی‌ کمتر است. نیازی نیست شما یکجا هزینه ای بیش از اندازه و بی بازده را برای تبلیغات خود متقبل شوید. شما با هزینه کم شروع می کنید و در صورتی که نتیجه گرفتید کم کم هزینه را افزایش می دهید.

 

·        جذب ترافیک بالا و افزایش رتبه الکسا. اگر کمپین‌های CPC به شکلی صحیح طراحی و بهینه‌ گردند می توانند ترافیک قابل توجه و مفیدی را به سمت سایت شما هدایت کنند و اینگونه باعث بالا رفتن رتبه الکسا سایت شما نیز می شوند که بسیار حائز اهمیت است.

 

·        مقرون به صرفه بودن بودن تبلیغات کلیکی. تبلیغ کننده تنها در ازای کلیک هایی که بازدیدکنندگان روی آگهی خود انجام می دهند و آن ها را مشاهده می کند هزینه پرداخت می کند. این یعنی بازدیدها رایگان است. با توجه به کلیک های انجام شده بر روی هر آگهی شما می توانید به صورت دقیق تر برای بودجه خود برنامه ریزی کنید و قیمت ها را نیز متناسب با کلیک ها ارزش گذاری نمایید.

 

·        تبلیغ کلیکی هدفمند است. شاید کلیدی ترین مزیت تبلیغات کلیدی هدفمند بودن آن است. در این روش تبلیغ کننده کاملا می داند که می خواهد چه بکارد و چه می خواهد برداشت کند. محبوبیت این روش زمانی بیشتر می شود که به تبلیغ کننده این اجازه داده می شود که تنظیمات مختلف کمپین کلیکی خود را بر اساس اطلاعاتی که از مخاطبان خود دارد تغییر دهد. منطقه جغرافیایی تعیین کند. دستگاهی که کاربران در آن حضور دارند را انتخاب کنید. ساعت و زمان برای نمایش آگهی خود مشخص کند و...

 

·        انعطاف پذیری و قابلیت تغییر راحت و سریع. می توانید بودجه تبلیغات خود را تنظیم کنید. می توانید راحت میزان هزینه ای را که می خواهید انتخاب کنید. اگر نتایج مثبتی مشاهده کردید، می توانید به سرعت مقیاس بندی کنید و اینبار جامعه هدف خود را گسترش داده یا گزینه های دیگری را برای هدف خود قرار دهید. در اغلب موارد نیز می توانید به صورت لحظه ای هزینه‌ ی کلیک یا بودجه ی کمپین تبلیغاتی را بنا به نیازتان تغییر دهید.

 

·        تبلیغ کلیکی قابل سنجش و اندازه گیری است. گزارش هایی که از پلتفرم های ارائه دهنده تبلیغات کلیکی‌ در اختیار تبلیغ کننده قرار می گیرد معمولا دقیق و قابل سنجش و اندازه گیری است. با استفاده از این گزارش ها و ابزارهایی همانند گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس قابلیت تحلیل اطلاعات را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهید و به آنالیز رقبا بپردازید و برای آینده کسب و کار خود تصمیم بهتری بگیرید.

 

·        در سریع ترین حالت ممکن نتیجه می دهد. تبلیغ و نتیجه گیری از طریق سئو و شبکه های مجازی مدت ها به طول می انجامد. همچنین راه اندازی این تبلیغات نیز بسیار زمان بر است. تبلیغات سنتی نیز که دیگر کارایی قبل را ندارند و کمتر دیده می شوند. اما در تبلیغات کلیکی از زمانی که شما تصمیم می گیرید تبلیغی را روی محیط اینترنت قرار دهید تا زمان انجام آن، زمان کمی را صرف خواهید کرد. همچنین نتایج تبلیغات کلیکی نتایجی بسیار سریع تر از روش‌های دیگر بازاریابی است.

 

·        منابع آموزشی فراوانی از روش های تبلیغات کلیکی در دسترس است. مزیت مهم دیگری که در روش تبلیغات کلیکی نسبت به سایر روش های بازاریابی وجود دارد، وجود کلیپ های آموزشی بسیار متعدد و نیز قابلیت یادگیری سریع آن است. در سال های اخیر نیز در ایران کمپین ها و شرکت های بسیاری دست به جذب نیروهای عادی و آموزش روش های تبلیغات کلیدی زده اند و حتی بسیاری از آن ها با توجه به میزان سودآوری که دارند به افراد متخصص و فعال در ان تیم تبدیل شده اند.

 

کلام آخر

تبلیغات کلیکی یکی از محبوب ترین شیوه‌های انجام تبلیغات در فضای آنلاین است. برای اولین بار تبلیغات کلیکی در سال ۱۹۹۶ معرفی شدند و روز به روز بر محبویت آن ها افزوده می شود. مطابق آمار ارائه شده توسط SocialMediaToday در سال ۲۰۱۷ هفت میلیون تبلیغ کننده بیش از ۱۰.۱ میلیارد دلار از هزینه خود را صرف تبلیغات کلیدی کرده اند که شرکت های بزرگ و معتبر از جمله آمازون نیز سهم زیادی در آن داشته اند.

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید