سئو چیست | بهینه سازی سایت | سئو سایت

سئو چیست | بهینه سازی سایت | سئو سایت

سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو Search Engine Optimization   فرآیندی است که می توان رتبه وب سایت‌ها را در صفحات نمایش نتایج موتورهای جستجو مانند گوگل ارتقا داد. اگر شما وب سایتی دارید که در نتایج جستجوی گوگل در صفحات اول گوگل جایگاهی ندارد بهتر است با این مقاله همراه ما باشید تا با مفهوم سئو و چگونگی تاثیر آن در نتایج جستجو آشنا شوید.

سئو یا SEO چیست؟

SEO مخفف کلمه Search Engine Optimization  می‌باشد که در بین طراحان و مهندسان وب سایت کلمه سئو شناخته  شده است و درواقع به معنی انجام پروسه بهینه سازی اصولی و استاندارد وب سایت است و باعث بالا رفتن رتبه سایت در صفحات نتایج موتورهای جست‌جو می شود. با انجام سئو و بالارفتن جایگاه سایت  در بین میلیون ها وب سایت که در یک حوزه کاری، فعالیت می کنند می توان امیدوار بود که بازدید کنندگان بیشتری را در بستر اینترنت از این طریق بدست آورد. هدف سئو کاران نه تنها بالا بردن ترافیک ورودی سایت ، بلکه هدف نهایی تبدیل بازدید کنندگان به مشتری نهایی است که از طریق درگاه پرداخت، اقدام به خرید آنلاین می کنند. پس شما با انجام سئو در واقع سرمایه گذاری هدف دار می کنید برای بدست آوردن مشتری بیشتر و فروش بیشتر و در نهایت سود بیشتر.

بهینه سازی سایت نیازمند بروزرسانی مداوم است چراکه الگوریتم های موتور جستجو از فاکتورهایی بسیاری برای مرتب سازی سایت‌ها در صفحات نتایج  استفاده می کنند و هر چندوقت یکبار این الگوریتم‌ها آپدیت می‌شوند.


تاریخچه سئو:

اولین خزنده بنام  WEB CRAWLER YAHOO   در سال 1994 ارائه شد. خزنده یک قطعه کدی است که کل محتویات یک وب سایت را می خواند و دیتای وب سایت‌ها را در اختیار دیتابیس‌های موتور جستجو قرار می دهد . تا سال 1997 همه  موتور جستجو ها که به وجود آمدند از همین خزنده استفاده می کردند. در سال 1997 که گوگل به وجود آمد اولین الگوریتم گوگل را بنام Page Rank  ارائه داد. این الگوریتم سایت‌ها را برحسب تعداد لینک‌هایی که به یک وب سایت داده می شد، مرتب سازی را انجام می داد. گوگل دو مفهوم Adwords  و  Google Bomb  را در سال 2002 اضافه کرد. Adwords حتی تا امروز بزرگترین  درآمد گوگل محسوب می شود و شما می توانید در کنار بعضی از نتایج گوگل کلمه Ad را ببینید. این نشان دهنده آن است که این وب سایت‌ها مبلغی را برای اکانت گوگل خود شارژ کرده اند تا گوگل سایت را در نتایج صفحات اول گوگل نمایش دهد و به ازای هر کلیک مبلغی از هزینه پرداخت شده کسر می شود. به محض آنکه مبلغ شارژ شده صفر شود وب سایت جایگاه خودش را در آن رده از دست می دهد. با استفاده از  Google Bomb  می توان تعداد زیادی وب سایت را روی یک کلمه خاص لینک دهید که برای مقاصد خاصی می شود ازآن استفاده کرد. اگر با روش درست استفاده شود نوعی از Back link  است، اما سئو کاران کلاه سیاه نیز می توانند با استفاده از ویژگی های Google Bomb  برای روش‌های Black Hat SEO استفاده کنند. Google Analytics از مهمترین ابزارهای ارائه شده در سال 2005 می باشد که امکان آنالیز رفتارهای بازدید کنندگان را از یک وب سایت مهیا می کند. مفهوم Site Map در سال 2006 ارائه شد و امکان Google Suggest  در سال 2008 عرضه شد . پیشنهاد گوگل همان کلماتی است که گوگل بر اساس بالاترین نرخ سرچ ها، هنگام تایپ کلمات ابتدایی به شما پیشنهاد می دهد. با ارائه الگوریتم های پاندا و پنگوئن در سال‌های 2011 و 2012 سئو با چالش های بزرگی مواجه شد و تا حدود زیادی جلوی black hat  سئو کاران گرفته شد. الگوریتم پاندا با وب سایت‌هایی که از کیفیت پایینی برخوردار بودند اما توی صفحات نتایج رتبه بالایی داشتند برخورد کرد و باعث شد که وب سایت‌ها بروی محتوا و کیفیتی که به کاربر ارائه می دهند اهمیت قائل شوند، و الگوریتم پنگوئن نیز باعث شد وب سایت‌هایی که با خرید تعداد زیادی لینک بی کیفیت سئو شده اند به رتبه های بسیار پایین نتایج افت کنند.بعد از آن گوگل سند باکس و پنالتی هم برای مقابله با روش‌های متقلبانه به وجود آمدند. تا امروز الگوریتم‌ها و مفایم بسیاری برای مرتب سازی صفحات وب سایت ارائه شده اند که هر کدام یک مورد از قسمت های سئو را بررسی می کنند و بروی نتایج جستجو تاثیر گذار هستند. 

site3o.com | سئو

مفاهیم کلیدی سئو

اولین مفاهیم در سئو مفهوم سئو کلاه سفید (Whit Hat SEO) و سئو کلاه سیاه (Back Hat SEO)   و سئو کلاه خاکستری است. در روش کلاه سفید ها سئو کاران با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های استاندارد با صرف تلاش و زمان بیشتر سایت را بهینه سازی می کنند و تلاش می کنند که با استفاده از یک استراتژی درست رتبه سایت را ارتقا دهند.  سئو کاران کلاه سیاه در واقع از روش‌های متقلبانه برای فریب دادن موتور جستجو ها استفاده می کنند که در این روش سایت به سرعت سئو می شود و به جایگاه بالایی در نهایت دست پیدا می کند. هدف یک سئو کار باید White Hat SEO باشد چرا که اگر برای موتور جستجو گوگل تایید شود که یک سایت از روش‌های فریبکارانه برای بهینه سازی سایت استفاده کرده است آن سایت را اصطلاحا پنالتی می کند و یک دفعه وب سایتی که در رده‌هایی اول صفحات نتایج بوده به صفحات آخر نتایج افت می کند و از دور رقابت بطور کامل خارج می شود و سایت با مشکل بزرگی روبرو می شود. برگرداندن سایت از پنالتی گوگل کار بسیار سختی است و نیازمند صرف هزینه های بیشتر و تلاش بیشتر و زمان بیشتر است. در سئو کلاه خاکستری سئوکاران تمامی موارد سئو کلاه سفید را رعایت می‌کنند ولی از روش‌های کم خطر سئو کلاه سیاه هم برای سریع‌تر سئو شدن سایت استفاده می‌کنند.

site3o.com | سئو

سئوی داخلی سایت (On Page SEO)

برای  سئوی داخلی سایت سئو کار باید به چیدمان معماری تگ‌ها ، دستورات  و خصوصیات آنها توجه کند. محتوای سایت باید کنترل شود، محتوا در بهینه سازی سایت حائز اهمیت بسیاری است . محتوای مناسب با رعایت اصول بهینه سازی میتواند نقش بسزایی در سرعت بهینه سازی وب داشته باشد. محتوا از دو دیدگاه دارای اهمیت است

1-           محتوا مناسب برای کاربر سایت  تولید می شود  و درنهایت این کاربر است که برای سایت ما مهم است

2-           از دید موتور جستجو محتوا باید کاربردی باشد و نکاتی از جمله محتوای تکراری و یا محتوای کپی شده باید در آن رعایت شود.

استفاده درست از کلمات کلیدی، هدینگ ها، لینک‌ها، تصاویر و المان های مختلف روی صفحه سایت و هم چنین نرخ بروز رسانی سایت و سرعت بارگذاری وب سایت نیز از جمله مواردی است که باید در سئوی داخلی سایت به آنها پرداخته شود.

سئوی خارجی سایت (Off page SEO)

در رابطه با بهینه سازی خارجی سایت باید به فاکتورهایی از قبیل Link Building  و Back link  بپردازیم، وبا استفاده از  ابزارهایی مانند Search Console  که در گوگل وجود دارد می توان گزارش ها و آمارهای  بسیار مهمی را از وضیعت سایت در بین رقبا بدست آورد که در بهینه سازی سایت بسیار کاربردی و لازم است. در واقع در سئوی خارجی می توان آنالیز مناسبی از صفحه سایت و رفتار کاربران  سایت کسب کرد . انتخاب استراتژی در افزایش ترافیک سایت، و هم چنین لینک به صفحات اجتماعی مجازی از ویژگی های سئوی خارجی سایت است.

 

 

نقش کلمات کلیدی در سئو

یکی از مهمترین مراحل سئو انتخاب درست کلمات کلیدی  متناسب با حوزه فعالیت سایت می باشد. یک متخصص سئو باید در ابتدا با مشاوره و گفتگوی صحیح با کارفرمای سایت و درک درست فعالیت کاری سایت کلمات کلیدی مناسب را بیابد و در مرحله بعد با آنالیز کلمه کلیدی در سرچ موتور جستجوها، بررسی رتبه سایت با کلمه کلیدی انتخاب شده در صفحات نتایج، و بررسی رقابت پذیری کلمات کلیدی می تواند کلمه کلیدی مناسب را تولید کند.

site3o.com | سئو

اهمیت  و مزایای سئو

طراحی وب سایت بدون سئو قطعا محکوم به شکست است. سایت هایی که حتی از طراحی واسط کاربری مناسبی هم برخوردار هستند، بدون سئو شانسی برای موفقیت ندارند. در طراحی وب سایت اکثر مشتری ها تاکید بروی طراحی قالب سایت دارند  و حتی برای داشتن یک وب سایت شیک، ماه ها وقت و میلیون ها هزینه صرف می کنند و بطور وسواس گونه ای به تمام جزییات توجه ویژه ای دارند. اما یک وب سایت غیر از اینکه باید از لحاظ گرافیکی خوب باشد باید موارد دیگری را هم لحاظ کند.  فرض کنید که شما یک مغازه با بهترین دکور و شیک ترین وسایل دارید که برای افتتاح آن هزینه و وقت بسیاری صرف کرده اید اما از نظر موقیعیت مکانی جایی فروشگاه شما قرار دارد که هیچ عابر و یا مشتری از آنجا رد نمی شود و بدون مشتری بیزینس فروش شما محکوم به شکست است. شما هر چقدر هم که برای طراحی قالب و دیزاین وب سایتتان هزینه کرده باشید و درنهایت بدون سئو سرمایه گذاری شما برای بیزینس شما سوددهی نخواهد داشت. بعد از انجام سئو است که می توان به موفقیت سایت امیدوار بود.

 

با انجام سئو شما می توانید کاربران هدف را به سایت خود جذب کنید. فرض کنید شما در مسیری در حال پیاده روی هستید و یک نفر یک تراکت که یک محصول یا خدمات را معرفی می کند را به شما می‌دهد چند درصد احتمال دارد که شما در همان لحظه به همان خدمات یا محصول نیاز داشته باشید و درهمان لحظه به آن محل سربزنید. در اکثر موارد سرانجام این تراکت ها به سطل زباله ختم می شود و در نهایت حجم بسیار زیادی از هزینه تبلیغاتی کارفرما دور ریخته می شود. اما زمانیکه شما در گوگل یک محصول یا خدمات را جستجو می کنید، درصد بسیار بالایی احتمال دارد که به همان محصول نیاز داشته باشید و در همان لحظه خرید خود را آنلاین انجام دهید، به این شخص کاربر هدف گفته می شود. شما با انجام سئو به کاربر هدف خیلی خیلی نزدیک می شوید، مثلا یک نفر که قصد سفر به مالزی را دارد و در گوگل تور مالزی را سرچ می کند خیلی احتمالش بیشتر است که خدمات خود را از طریق سایت دریافت کند تا شخصی که هر روز یک روزنامه می خرد و در صفحات روزنامه آگهی تبلیغاتی تور مالزی را می بیند. در سئو شما با هزینه کمتر به کاربر هدف می رسید و در نهایت باعث بالارفتن فروش سایت می شود.84درصد کاربران اینترنتی ایرانی برای تامین نیازها و خدمات شان از موتورهای جستجو کمک می گیرند و بیش از نیمی از افراد در طول روز آنلاین هستند، پس بازار هدف گسترده‌ای وجود دارد  که با سئو کردن وب سایت می توانید از این بازار سهم بزرگی را در اختیار بگیرید.

حتی طراحان وب سایت هم باید برای یادگیری سئو اقدام کنند چرا که در دنیای امروز هیچ کارفرمایی سایت را بدون سئو نمی خواهد و مشتری ها اغلب بدنبال طراحانی هستند که هم کار طراحی وب سایت را انجام دهد و هم بتواند از همان ابتدا سایت را برپایه و اساس سئو طراحی کند و در نهایت هر هم سایت را طراحی کند و هم سایت را سئو کند.

هدف از سئو چیست؟

هدف از سئو یک سایت، ارتقای رتبه سایت در رابطه با کلمه کلیدی جستجو شده در نتایج صفحات موتور های جستجو است. با توجه به اینکه رقابت پذیری کلمات کلیدی که در سئو چگونه خواهد بود سئوی سایت ممکن است مدت زمان نسبتا زیادی  را نیاز داشته باشد تا به نتیجه برسد . در طول زمان ممکن است رتبه سایت رشد کند و باعث افزایش بازدید کنندگان از سایت شود و در نهایت به فروش بیشتر دست یابد.

در بین نتایج صفحات جستجو بیشتر از 90 درصد کاربران بروی صفحه اول نتایج و در بین سایت‌های صفحه اول بیشتر از 90 درصد کلیک بروی سه سایت رتبه اول صفحه اول انجام می شود پس رقابت بسیار پیچیده و تنگاتنگ است. بعلاوه کمتر از 30 درصد کاربران اینترنتی بروی لینک‌های Adwords  گوگل کلیک می کنند و این نشان دهنده اهمیت سئو در بین کاربران اینترنتی است.

درنهایت سئو با بالا بردن رتبه سایت باعث افزایش ترافیک سایت و بازدید کنندگان می شود که می تواند منجر به فروش بیشتر نیز شود از اینرو بهترین راه برای تبلیغات می باشد.

کلام آخر

شما چه به عنوان طراح سایت و چه به عنوان کارفرمای سایت باید بدانید که سئو نقش بسزایی در پیشرفت و موفقیت یک وب سایت دارد. چرا که می توان با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های موجود در سئو، سایت را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کرد تا در نتیجه بتوان جایگاه مناسبی در بین میلیون‌ها رقیب در صفحات نتایج جستجو بدست آورد.

 

 

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید