تاثیر سئو و چگونگی ساز ‌و ‌کار جستجو

تاثیر سئو و چگونگی ساز ‌و ‌کار جستجو

در این مبحث می‌خواهیم نحوه کار موتورهای جستجو را به شما آموزش دهیم تا با نگاهی اجمالی بر چگونگی عملکرد آن درک بهتری از اهمیت سئو سایت در رتبه‌بندی کسب‌و‌کارتان در گوگل کسب کنید.

تا به حال به این فکر کرده‌اید که روزانه چندبار از گوگل یا موتورهای جستجوگر دیگر برای جستجو در وب استفاده می‌کنید ؟! پنح بار ؟ ده بار ؟! یا حتی اغلب بیشتر از اینها ؟!!

 آیا می‌دانستید گوگل به تنهایی سهمی بیش از دو تریلیون جستجو در سال را از آن خود کرده‌است ؟ همینطور که می‌بینید عددی قابل توجه و حتی فراتر از تصورات ماست .

می‌توان گقت امروزه موتورهای جستجو بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما شده‌اند. هر روزه به عنوان یک ابزار یادگیری، یک  ابزار خرید، سرگرمی و تفریح و حتی برای تجارت و کسب درآمد از آن استفاده می‌کنیم. حتی اگر این‌گونه بگوییم که تقریبا برای انجام هرکاری به موتورهای جستجوگر وابسته شده‌ایم دور از انتظار و باور نیست !

و البته دلیل این اتفاق هم بسیار ساده است. چون می‌دانیم موتورهای جستجو و به ویژه گوگل برای همه سوالات و پرسش‌های ما جوابی مطلوب و کارآمد ارائه می‌دهند.

چه اتفاقی می‌افتد وقتی سوال و یا درخواستی را تایپ و روی جستجو کلیک می‌کنید !؟ موتورهای جستجو در دنیای دیجیتال و مملوء از اطلاعات چگونه کار می‌کنند و نزدیک‌ترین پاسخ را به ما ارائه می‌دهند !!؟ چگونه تصمیم می‌گیرند که چه مطالب و یا چه وب‌سایت‌هایی را در نتایج جستوجو به ما نشان دهند !!!؟ رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجوی گوگل به چه صورت است !!!!؟ ...

همه و همه از تاثیرات و عملکرد سئو در مطالب و صفحات وب‌سایت شماست. که می‌تواند رتبه‌بندی سایت شما را در گوگل افزایش دهد و جزو نتایج اولیه جستجوی گوگل باشید. که در ادامه می‌خواهیم به صورت کامل و مفهومی و به زبان ساده برایتان شرح دهیم ..

 

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند

موتورهای جستجو برنامه‌های پیچیده‌ای هستند. قبل از این که حتی به شما اجازه تایپ درخواست و جستجوی آن را بدهند، می‌بایست عملیات آماده‌سازی زیادی انجام داده تا وقتی بر روی علامت جستجو کلیک می‌کنید، مجموعه‌ای از نتاج دقیق و با کیفیت در پاسخ به سوالات و درخواست‌های شما باشد را ارائه دهد.

"عملیات آماده‌سازی" چه مواردی را شامل می‌شود ؟ سه مرحله اصلی دارد به این صورت که

-        مرحله اول فرآیند کشف اطلاعات

-        مرحله دوم سازماندهی اطلاعات

-        مرحله سوم رتبه بندی ..

این عملیات به‌طور کلی در دنیای اینترنت با نام‌های خزنده ، نمایه‌سازی و رتبه‌بندی شناخته می‌شوند.

site3o.com | سئو

مرحله اول : خزیدن

موتورهای جستجو دارای تعداد زیادی برنامه‌های کامپیوتری به نام "خزنده وب" ( از کلمه خزیدن Crawling ) هستند که وظیفه یافتن اطلاعاتی را دارند که به صورت عمومی در اینترنت موجود هستند.

برای ساده سازی این فرآیند پیچیده، کافیست بدانید که این خزنده‌های نرم افزار ( که به عنکبوت موتور جستجو نیز معروف هستند )  وظیفه دارند که اینترنت را اسکن کرده و سرورهای میزبانی وب‌سایت‌ها را پیدا کنند.

آنها لیستی از تمامی سرورهای وب برای خزیدن، تعداد وب‌سایت های میزبانی شده توسط هر سرور درست کرده و سپس شروع به کار می‌کنند.

این عنکبوت‌ها از هر وب‌سایتی بازدید کرده و با استفاده از تکنیک‌های مختلف سعی در فهمیدن تعداد صفحات آن وب‌سایت‌ها اعم از محتوای متنی، تصاویر، فیلم‌ها و یا سایر فرمت‌های دیگر ( HTML , CSS , javascript و غیره .. ) دارند.

خزنده‌ها هنگام بازدید از یک وب‌سایت، علاوه بر توجه بر تعداد صفحات و مطالب آن، هر لینک پیوندی را نیز دنبال می‌کنند ( حال چه به صفحات داخلی وب‌سایت و یا حتی به وب‌سایت‌های دیگر اشاره کند ) و این‌گونه صفحات بیشتری را کشف می‌کند .

آنها بطور مداوم این کار را تکرار کرده و بدون خستگی تغییرات ایجاد شده در یک وب‌سایت را پیگیری می‌کنند تا بدانند چه‌زمانی صفحات جدید اضافه و یا حذف می‌شود، چه‌زمانی لینک‌ها به‌روز می‌شوند و به بیان دیگر شبانه‌روز و بدون استراحت هرگونه تغییر (و عدم تغییر!) وب‌سایت شما را  بررسی می‌کنند. و بر اساس آن به وب‌سایت شما امتیاز داده و در صعود و یا سقوط رتبه‌بندی سایت شما در گوگل تاثیر بسزایی دارند.

اگر در نظر بگیرید که امروزه بیش از 130 تریلیون صفحه مجزا در اینترنت وجود دارد و به طور متوسط روزانه هزاران صفحه جدید منتشر می‌شود، می‌توانید تصور کنید که این کار بسیار زیادی است.

 

چرا به روند خزیدن اهمیت می‌دهیم؟

اولین نگرانی شما هنگام بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای موتورهای جستجو این است که اطمینان حاصل کنید که آنها می‌توانند به درستی به آن دسترسی پیدا کنند. در غیر این صورت اگر نمی‌توانند وب‌سایت شما را "بخوانند" ، از نظر رتبه‌بندی بالا و یا بازدید از موتور جستجو انتظار زیادی نباید داشته باشید ! .

همانطور که در بالا توضیح داده شد ، خزنده ها کارهای زیادی برای انجام دادن دارند و شما باید سعی‌کنید کار آنها را راحت کنید ( با انجام کارهایی مثل بهینه سایت خود با سئو ).

همانطور که در این دوره خواهید خواند ، چندین کار باید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که خزنده‌ها می‌توانند وب‌سایت شما را به سریع‌ترین شکل ممکن بدون مشکل کشف و به آن دسترسی پیدا کنند. و هرچه دسترسی خزنده‌ها به وب‌سایت شما بیشتر باشد، و مطالب و تولید محتوای آن حرفه‌ای تر و بر اساس استانداردهای سئو باشد،  به طبع در رتبه‌بندی و رسیدن شما به صفحه اول گوگل آسان‌تر و در دسترس‌تر خواهد شد .

 site3o.com | سئو

مرحله دوم : نمایه‌سازی

خزیدن به تنهایی برای ساخت موتور جستجو کافی نیست. اطلاعات شناسایی شده توسط خزنده‌ها باید سازماندهی ، مرتب‌سازی و ذخیره شود تا بتواند توسط الگوریتم‌های موتور جستجو پردازش و در دسترس کاربر نهایی قرار گیرد. این فرآیند "نمایه‌سازی" نامیده می‌شود.

موتورهای جستجو همه اطلاعات موجود در یک صفحه را در فهرست خود ذخیره نمی‌کنند اما مواردی مانند: زمان ایجاد / به‌روز رسانی ، عنوان و توضیح صفحه ، نوع محتوا ، کلمات کلیدی مرتبط ، پیوندهای ورودی و خروجی و پارامترهای زیاد دیگری که الگوریتم‌های آن‌ها نیاز دارند ( در مجموع سئو سایت شما ) را  در خود نگه می‌دارند.

توصیفی که می‌شود بیان کرد این است که گوگل دوست دارد فهرست اطلاعات و نتایج خود را مانند پشت یک کتاب (یک کتاب واقعاً بزرگ) توصیف کند.

 

چرا به فرآیند نمایه‌سازی اهمیت می‌دهیم؟

جواب بسیار ساده است ، اگر وب‌سایت شما در فهرست آنها نباشد ، طبیعتا برای هیچ جستجویی هم نمایش داده نمی‌شود.

نمایه‌سازی هم‌چنین نشان می‌دهد که هرچه تعداد صفحات شما در نمایه‌های موتور جستجو بیشتر باشد ، وقتی کسی درخواست و یا سوال مرتبطی را جستجو می‌کند شانس حضور شما در نتایج جستجو بیشتر است.

توجه داشته باشید که من به کلمه "حضور شما در جستجو" اشاره کردم ، که به معنی در هر موقعیتی است و نه لزوما در موقعیت های بالایی یا فقط در صفحات اول.

برای اینکه در 5 موقعیت اول SERP ها (صفحات نتایج موتور جستجو) ظاهر شوید ، باید وب‌سایت خود را برای موتورهای جستجو با استفاده از فرایندی به نام Search Engine Optimization یا به اختصار SEO (سئو) بهینه‌سازی کنید.

 site3o.com | سئو

مرحله سوم: رتبه‌بندی

سومین و آخرین گام در این فرآیند این است که موتورهای جستجو به گونه‌ای تصمیم بگیرند که وقتی کسی درخواستی را تایپ می‌کند چه صفحاتی را در SERPS برایش نشان دهد.

این امر با استفاده از الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتور جستجو به دست می‌آید.

به زبان ساده ، این‌ها نرم افزارهایی هستند دارای تعدادی قانون، که تجزیه و تحلیل می‌کند کاربر به دنبال چه‌چیزی است و چه اطلاعاتی را باید بازگرداند.

این قوانین و تصمیمات براساس اطلاعات موجود در فهرست رتبه‌بندی گوگل گرفته می‌شود.

 

الگوریتم‌های موتور جستجو چگونه کار می‌کنند؟

با گذشت سال‌ها الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتورهای جستجو تکامل یافته و واقعاً پیچیده شده‌اند.

در ابتدای کار (حدود سال 2001) به سادگی مطابقت پرسش کاربر با عنوان صفحه بود ، اما دیگر به این سادگی نیست.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل بیش از 255 قانون را قبل از تصمیم‌گیری در نظر می‌گیرد و هیچ‌کس به طور قطعی نمی‌داند این قوانین چیست.

و این شامل لری پیج و سرگئی برین ( بنیان گذاران گوگل ) که الگوریتم اصلی را ایجاد کرده‌اند هم می‌شود.

اوضاع بسیار تغییر کرده‌است و اکنون هوش مصنوعی و برنامه‌های رایانه‌ای وظیفه تصمیم‌گیری بر اساس تعدادی پارامتر که خارج از مرزهای محتوای موجود در یک صفحه‌وب است را دارد .

برای سهولت درک این موضوع ، در اینجا یک فرایند ساده برای نحوه کارکرد عوامل رتبه‌بندی موتورهای جستجو را برای شما تهیه کردیم :

 

تجزیه و تحلیل درخواست کاربر

اولین قدم این است که موتورهای جستجو بفهمند کاربر به دنبال چه نوع اطلاعاتی است.

برای انجام این کار ، آنها پرسش کاربر (عبارات جستجو شده) را با تقسیم آن به تعدادی از کلمات کلیدی (کلیدواژه)  معنی‌دار تجزیه و تحلیل می‌کنند.

کلمه کلیدی کلمه‌ای است که معنی و هدف خاصی داشته باشد.

به عنوان مثال ، هنگامی که " چگونه در صفحه اول گوگل باشیم" را تایپ می‌کنید ، موتورهای جستجو از کلمات "چگونه" می دانند که شما به دنبال روش‌هایی در مورد رتبه‌بندی وب‌سایت خود هستید. بنابراین نتایج برگشتی حاوی صفحه‌های بهینه‌سازی و سئو سایت‌ها ( به عنوان مثال siteseo.com) است.

 

 

اگر "طراحی سایت فروشگاهی" را جستجو کنید ، آنها از کلمات طراحی سایت فروشگاهی می‌دانند که به دنبال خرید و یا سفارش چیزی هستید و نتایج برگشتی شامل وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های آنلاین طراحی سایت است.

فراگیری ماشینی به آنها کمک کرده کلمات کلیدی مرتبط را با هم مرتبط کنند به عنوان مثال ، آنها می دانند که معنای این پرسش "چگونه سئو سایت را بهتر کنیم" همان معنی "چگونگی بهینه سازی وب‌سایت" است.

 

 

آنها هم‌چنین از مهارت کافی برای تفسیر اشتباهات املایی ، درک جمع بستن کلمات و به طور کلی معنی پرس‌و‌جو از زبان طبیعی (در صورت جستجوی صوتی نوشتاری یا کلامی) استفاده می‌کنند.

site3o.com | سئو

 

یافتن صفحات منطبق

مرحله دوم ، با مشاهده و جستجو در فهرست خود در مورد اینکه کدام صفحات می‌توانند بهترین پاسخ را برای یک پرسش داده شده ارائه دهند تصمیم‌گیری میکند.

این مرحله بسیار مهمی در کل فرآیند برای موتورهای جستجو و صاحبان وب است.

موتورهای جستجو باید بهترین نتایج ممکن را به سریع ترین شکل ممکن برگردانند تا کاربران خود را راضی نگه‌دارند و صاحبان وب نیز تقاضا دارند که وب‌سایت‌های آن‌ها انتخاب شود تا از ترافیک و بازدید برخوردار شوند.

این مرحله همچنین مرحله‌ای است که با تکنیک‌های خوب سئو می توانند بر تصمیم گیری‌های انجام‌شده توسط الگوریتم‌ها تأثیرگذار باشند.

 

 

 

 

برای اینکه در مورد چگونگی این مطابقت بیشتر آشنا شوید ، مهمترین عوامل این موارد هستند:

 

مرتبط بودن عنوان و محتوا - عنوان و محتوای صفحه با درخواست کاربر چقدر مرتبط است.

 

نوع محتوا - اگر کاربر درخواست تصاویر کند ، نتایج برگشتی حاوی تصاویر است و متن نیست.

 

کیفیت محتوا - محتوا باید کامل ، مفید و آموزنده ، بی طرفانه باشد و هر دو سایت یک داستان را پوشش

دهند.

 

کیفیت وب سایت - کیفیت کلی یک وب سایت مهم است. گوگل صفحات وب‌سایت‌هایی را که استانداردهای کیفیت خود را نداشته باشد نشان نمی‌دهد.

 

تاریخ انتشار - برای سوالات مربوط به اخبار، گوگل می خواهد آخرین نتایج را نشان دهد بنابراین تاریخ انتشار نیز در نظر گرفته می‌شود.

 

محبوبیت یک صفحه - این مربوط به میزان بازدید یک وب‌سایت نیست. بلکه نحوه درک سایر وب‌سایت‌ها از این صفحه بخصوص است. صفحه‌ای که دارای مراجع (لینک برگشتی) زیادی باشد ، از وب‌سایت‌های دیگر محبوبیت بیشتری نسبت به سایر صفحات بدون لینک در نظر گرفته شده است و بنابراین شانس بیشتری برای جذب شدن توسط الگوریتم‌ها دارد. این فرآیند با نام سئو خارج ازصفحه (seo off-page) نیز شناخته می‌شود.

 

زبان صفحه – کاربران به دنبال صفحاتی هستند که به زبان خودشان باشد، پس همیشه تنها زبان انگلیسی مورد نظر نیست.

 

سرعت صفحه وب – وب‌سایت‌هایی که سریع بارگیری می شوند (حدود 2-3 ثانیه) در مقایسه با وب‌سایت‌هایی که بارگیری آنها کند است ، یک مزیت کوچک دارند.

 

نوع دستگاه – برای کاربرانی که از طریق تلفن همراه جستجو می‌کنند صفحات مناسب برای موبایل ارائه ‌می‌شود.

 

مکان - به کاربرانی که در منطقه خود به دنبال نتایج هستند ، به عنوان مثال "طراحی سایت فروشگاهی در مشهد" نتایج مربوط به موقعیت مکانی آنها نشان داده می‌شود.

 

اینها  فقط یک از هزار است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، گوگل بیش از 255 فاکتور را در الگوریتم‌های خود استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که کاربرانش از نتایج به دست آمده راضی هستند.

 site3o.com | سئو


چرا به نحوه کار الگوریتم‌های رتبه بندی موتور جستجو اهمیت می‌دهیم؟

برای دریافت ترافیک از موتورهای جستجو ، وب‌سایت شما باید در اولین صفحه نتایج در موقعیت های برتر ظاهر شود.

از نظر آماری ثابت شده است که اکثر کاربران بر روی یکی از 5 نتیجه برتر (دسکتاپ و موبایل) کلیک می‌کنند.

قرار گرفتن در صفحه دوم یا سوم نتایج به هیچ‌وجه ترافیکی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

و کلام آخر، یادگیری‌های کلیدی یکی از اهداف بهینه‌سازی موتور جستجو این است که سیگنال‌های صحیحی را به گوگل ارائه دهید تا در طی مراحل رتبه‌بندی ، الگوریتم جستجو سایت شما را "انتخاب" کند و آن را در بالای نتایج جستجو نشان دهد.

ما این را در مقالات بعدی با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد ، آنچه شما اکنون باید درک کنید این است که ترتیب نتایج جستجو پس از در نظر گرفتن تعدادی از عوامل شناخته‌شده و ناشناخته ، توسط الگوریتم رتبه‌بندی تعیین می‌شود و بدانید بهینه‌سازی و سئو وب‌سایت‌تان برای شروع کار و یا پیشرفت آن بسیار مهم و حائز اهمیت است .

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید