مهمترین عوامل رتبه بندی گوگل ( و چگونگی بهینه سازی آنها)

مهمترین عوامل رتبه بندی گوگل ( و چگونگی بهینه سازی آنها)

مشتریان شما چگونه شما را پیدا می‌کنند؟

برای کسب و کارهای امروزی، پاسخ بسیارساده است: از طریق اینترنت. بخصوص، با استفاده از موتور جستجوی گوگل.

در حالی که تبلیغات جستجوی پولی راهی عالی برای ایجاد تأثیر فوری در این موتور جستجوی پیشرفته است، شما همچنین باید در تلاش باشید تا رتبه‌های ارگانیک خود را نیز ارتقا دهید. با حضور پررنگ در نتایج موتور جستجوی پولی و ارگانیک، می‌توانید قابلیت مشاهده خود را افزایش دهید - و مهم نیست که چه نوع شغلی را اداره می‌کنید، اگر می‌خواهید مشتری جذب کنید و نتیجه درآمد را بدست آورید، داشتن قابلیت مشاهده در موتورهای جستجو بسیار مهم است.

اگرچه نمی‌توانید نحوه تفکر و عملکرد موتورهای جستجو را کنترل کنید، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش شانس حضور وب سایت خود در نتایج جستجو انجام دهید. اینجاست که سئو وارد می‌شود، یعنی همسویی وب سایت شما با فاکتورهای مختلف رتبه بندی گوگل. در این پست، یاد میگیریم :

• تفاوت بین عوامل رتبه بندی فنی، درون صفحه‌ای و خارج از صفحه را توضیح دهید.

• 10 فاکتور برتر رتبه بندی گوگل را که می‌توانید وب سایت خود را برای آنها بهینه کنید، مشخص کنید.

• هر فاکتور رتبه بندی را با پیشنهادی عملی برای بهبود رتبه خود همراه کنید.

اما ابتدا اجازه دهید اصول فاکتورهای رتبه بندی را مرور کنیم تا دانش بنیادی خود را تثبیت کنیم.

site3o.com | سئو

عوامل رتبه بندی چه هستند؟

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) فرآیند بهینه سازی وب سایت شما برای رتبه بندی هرچه بیشتر در نتایج ارگانیک موتور جستجو است. هنگام صحبت در مورد جستجو، ما از اصطلاح "ارگانیک" برای اشاره به نتایج جستجوی غیر پولی استفاده می‌کنیم. این متفاوت از تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) است که یک استراتژی است که بر تولید ترافیک پولی متمرکز است.

به تفاوت‌های نتایج جستجوی ارگانیک و پولی در تصویر زیر توجه کنید:

site3o.com | سئو

هر دو رتبه بندی پولی و ارگانیک در گوگل با الگوریتم‌هایی تعیین می‌شوند که ویژگی‌ها و معیارهای مختلفی را که گوگل مهم تلقی می‌کند در نظر می‌گیرند - و این عوامل رتبه بندی شما هستند. ما هرگز همه فاکتورهای رتبه بندی گوگل را نخواهیم شناخت، اما بسیاری از آنها را براساس آنچه گوگل برای ما فاش کرده و آنچه از طریق آزمایش و تجربه یافته‌ایم، می‌شناسیم. همچنین می‌دانیم که اگرچه عوامل و الگوریتم‌های رتبه بندی ممکن است تغییر کنند، اما خصوصیاتی که گوگل همیشه سعی در تجزیه و تحلیل آنها دارد کیفیت، قابلیت اطمینان و عملکرد است.

انواع عوامل رتبه بندی گوگل

قبل از صحبت راجب به مهترین عوامل رتبه بندی گوگل که می‌توانید با آنها صفحات وب سایت خود را بهینه سازی کنید، ابتدا انواع مختلف را مرور کنیم. بازاریابان معمولاً از نظر عوامل رتبه بندی درون و خارج از صفحه صحبت می‌کنند، اما در واقع سه گروه وجود دارد:

• عوامل رتبه بندی خارج از صفحه: این موارد توسط گوگل در جای دیگری از سایت شما اندازه گیری می‌شود و در درجه اول شامل لینک‌های برگشتی (بک لینک) هستند.

• عوامل رتبه بندی درون صفحه‌ای: این موارد عمدتا مربوط به کلمات کلیدی و کیفیت اطلاعاتی صفحات شما هستند.

• فاکتورهای رتبه بندی فنی: این فاکتورها نیز در سایت شما سنجیده می‌شود، اما بیشتر به عملکرد کلی آن به عنوان یک کل، در مقابل صفحات منفرد و جداگانه ارتباط دارند.

توجه به این نکته مهم است که هیچ یک از فاکتورهای رتبه بندی که باعث ایجاد یا شکستن سئو شود وجود ندارد. این ترکیبی از تمام تلاش‌های فنی، درون صفحه‌ای و خارج از صفحه شما است که برای ایجاد یک وب سایت بهینه با سئو کار می‌کنند.

اکنون که دانش بنیادی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، ده فاکتور برتر رتبه بندی گوگل را بررسی کنیم که براساس این گروه‌ها تفکیک شده‌اند، در ابتدا با فاکتورهای فنی شروع می‌کنیم.

عوامل رتبه بندی فنی گوگل

موتورهای جستجو با خزیدن و نمایه سازی تمام اطلاعات موجود در وب سایت شما کار می‌کنند. برای این اتفاق، چند عنصر اصلی فنی وجود دارد که باید به درستی کار کنند. به این عناصر به عنوان بلوک های ساختاری آخر وب فکر کنید که وب سایت شما را تشکیل می‌دهند و به آن اجازه می‌دهد همان گونه که قرار است کار کند.

برای بسیاری از بازاریابان، سئو فنی می‌تواند دلهره آور باشد. برای اجرای بسیاری از این بهینه سازی‌های رتبه بندی، دانش ساختار وب سایت و سیستم‌های مدیریت محتوا لازم است. به همین دلیل، رفع خطاهای فنی سئو معمولاً یک تلاش مشترک بین تیم‌های بازاریابی و توسعه است. اگرچه ممکن است این مسئله پیچیده به نظر برسد، اما به محض اینکه وب سایت شما در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد، از نظر سئو نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداریم. در اینجا استراتژی های فنی برای بهبود رتبه شما را به ترتیب بیان می‌کنیم :

1. سایت و سرعت صفحه

هیچ کس وب سایتی را که بارگیری آن برای همیشه طول بکشد دوست ندارد و اگر می‌توانید از موتورهای جستجو بپرسید که نظر آنها چیست، قطعا آنها موافقت می‌کنند. به همین دلیل داشتن وب سایتی که سریع و یکپارچه بارگیری می‌شود یکی از مولفه‌های اصلی سئو فنی است.

اگر بارگیری صفحات شما خیلی طولانی شده‌است، به احتمال زیاد خواهید دید که نرخ پرش شما سر به فلک می‌کشد، که به رتبه شما آسیب می‌رساند. کاربران انتظار تجربه مرور بدون دردسر را دارند، به همین دلیل سرعت صفحه یک فاکتور مهم در رتبه بندی است. همیشه هنگام بررسی سایت خود برای بهبود سئو، این نکته را به خاطر بسپارید.

ابزارهای زیادی در بازار موجود است که به شما امکان می دهد سرعت وب سایت خود را آزمایش کنید. من توصیه می‌کنم GTmetrix یا Google PageSpeed Insights را بررسی کنید. این ابزارها رایگان و ساده هستند و بینش ارزشمندی درباره سرعت سایت به شما می‌دهد که امکان بهینه سازی آسان را فراهم می‌کنند.

site3o.com | سئو

2. قابلیت استفاده در تلفن همراه

گوگل هنگام جستجوی وب سایت‌ها از نمایه سازی همراه اول ( mobile-first نه همراه اول همراه برتر!)  استفاده می‌کند. این بدان معنی است که موتور جستجو هنگام ارزیابی یک صفحه، عمدتا از نسخه موبایل یک وب سایت استفاده می‌کند.

حتی اگر نسخه دسک‌تاپ سایت شما بی‌عیب و نقص باشد، اگر سایت برای موبایل بهینه نشده باشد، رتبه بندی موتور جستجوگر شما بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. همیشه صفحات وب خود را پیش نمایش کنید تا اطمینان حاصل کنید که در انواع مختلف دستگاه‌ها و نه فقط در دسک تاپ به راحتی در دسترس هستند.

اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا دارای ویژگی‌های داخلی هستند که به شما این امکان را می‌دهد قبل از زدن دکمه انتشار این کار را انجام دهید. علاوه بر این، می‌توانید از یک ابزار رایگان تست قابلیت استفاده از تلفن همراه مانند Google's Mobile-Friendly Test استفاده کنید که بینش مشابهی را برای شما فراهم می‌کند.

3. لینک‌های داخلی

همانطور که قبلا ذکر شد، موتورهای جستجو با خزیدن و نمایه سازی محتوای مختلف در وب سایت شما کار می‌کنند. خزنده‌ها از پیوندهای داخلی به عنوان سیگنالی استفاده می‌کنند که به آنها در تجزیه و تحلیل و نمایه سازی صحیح این اطلاعات کمک می‌کند.

اصطلاح "پیوندهای داخلی" به هر پیوندی اشاره دارد که به یک صفحه داخلی در وب سایت شما اشاره دارد.

هر چه ساختار پیوند داخلی شما سازمان یافته‌تر و محکم‌تر باشد، برای موتورهای جستجو (و کاربران) آسان‌تر است تا آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

برای این کار باید مراقب باشید که هر بار که یک صفحه جدید یا یک محتوای جدید ایجاد می‌کنید به چه صفحاتی لینک می‌دهید.

یکی از روشهای معروف برای سازماندهی پیوندهای داخلی شما ایجاد خوشه های موضوعی است. به این صورت که شما محتوا را در مورد یک موضوع خاص "ستون" ایجاد می‌کنید و پیوند خود را در این خوشه حفظ می‌کنید.

این کار باعث می‌شود تا موتورهای جستجو بتوانند به راحتی محتوا را درک و فهرست بندی کنند. خوشه‌های مبحث از نظر تجربه کاربری نیز مفید هستند. پیمایش محتوای شما را آسان می‌کند و خوانندگان متوجه می‌شوند که برای یافتن خواسته‌های خود مجبور نیستند به چندین سایت مراجعه کنند.

مهمترین نکته در اینجا به روشنی بیان می‌شود که سئو بدون داشتن یک وب سایت دارای ساختار مناسب و روان کار نمی‌کند.

به احتمال زیاد وب سایت شما قبلاً تحت تعمیر و نگهداری منظم قرار گرفته است تا مواردی مانند اشکالات یا خطاهای سرور را بررسی کند. برای اهداف سئو، بهتر است هر دو ماه یکبار سئو سایت خود را برای بررسی مواردی مانند خطاهای 404، حلقه‌های هدایت مجدد و لینک‌های خراب بررسی کنید.

site3o.com | سئو

عوامل رتبه بندی گوگل در صفحه

به طور کلی فاکتورهایی که در بالا اشاره شد مربوط به رتبه بندی فنی موتور جستجو وب سایت شما است، در حالی که چند عوامل رتبه بندی بعدی بیشتر مربوط به خود صفحه هستند.

4. هدف قرار دادن کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در مرکز یک استراتژی موثر سئو قرار دارند. این کلمات اصطلاحات جستجو هستند که مردم هنگام رفتن به موتور جستجو برای یافتن آنچه که به دنبال آن هستند، استفاده می‌کنند. قبل از شروع تولید محتوا برای وب سایت خود، انجام تحقیق درباره کلمات کلیدی بسیار مهم است.

در نظرسنجی اخیر انجام شده توسط Directive ، 78٪ از بازاریابان تحقیق در مورد کلمات کلیدی را به عنوان عملی مؤثر برای پیشبرد ترافیک جدید شناسایی کردند. روند تحقیق به شما امکان می‌دهد مطالب مخاطبان خود را بهتر جستجو کنید و محتوایی ایجاد کنید که مستقیماً به این سوالات جستجو بپردازد.

قبل از ایجاد محتوای یک صفحه یا نوشتن مقاله، 4-5 کلمه کلیدی مرتبط را که می‌خواهید هدف قرار دهید شناسایی کنید. این کلمات کلیدی را هر زمان که به طور طبیعی در متن قرار گرفتند، در آن بگنجانید و آنها را در سایر عناصر صفحه قرار دهید، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

کلمه کلیدی (بدون استفاده از جناس) در پاراگراف آخر " طبیعی" است.

همیشه برای خواننده بنویسید، نه موتور جستجو.

موتورهای جستجو هوشمند هستند و هنگامی که بازاریاب‌ها بخاطر یهینه سازی سئو سعی دارند کلمات کلیدی را به طور مکرر و غیرطبیعی در صفحه قرار دهند، می‌توانند تشخیص دهند. این کار اشباع کلمات کلیدی است و وب‌سایت شما می‌تواند به دلیل انجام آن جریمه شود.

کیفیت محتوای خود را به خطر نیندازید زیرا می‌خواهید محتوای آن در رتبه بالاتری باشد. همانطور که در بالا بیان کردیم، کیفیت برای گوگل در اولویت است، بنابراین بر تولید محتوایی جذاب و قابل درک برای مخاطبان خود تمرکز کنید.

5. برچسب عنوان و سرصفحه

وقتی دانستید که برای کدام کلمات کلیدی رتبه بندی می‌کنید، مهم است که آنها را در مکان‌های خاصی از صفحه خود وارد کنید، مانند عنوان و برچسب‌های سرصفحه. موتورهای جستجو با استفاده از این برچسب‌ها درمورد آن صفحه اطلاع کسب می‌کنند و آن را به طور مناسب نمایه سازی می‌کنند.

برچسب عنوان همان چیزی است که در صفحات نتایج جستجو بیشترین نمایش را دارد (به عکس زیر مراجعه کنید).

6. شرح متا

توضیحات متا یک توضیح کوتاه است که در کد HTML صفحه وب شما جای می‌گیرد. اگرچه در خود صفحه مشاهده نمی‌شود، اما در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. در تصویر زیر، توضیحات متای مشاهده شده در متن خاکستری روشن را مشاهده می کنید.

site3o.com | سئو

اگرچه توصیف متا عامل اصلی رتبه بندی نیست، اما گوگل گاهی اوقات از آن برای بالا کشیدن رتبه بندی نتایج برجسته استفاده می‌کند. به علاوه، اطلاعات بیشتری در مورد صفحه به جستجوگران می‌دهد که می‌تواند میزان کلیک را افزایش دهد. به همین دلیل، همچنان مهم است که توضیحات متا را به عنوان بخشی از چک لیست سئو خود قرار دهید و مطمئن شوید که مطالب موجود در صفحه را به طور خلاصه بیان کرده است.

7. تصویر alt-text

اگر تا به حال در Google Images هر چیزی را جستجو کرده‌اید، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که یک مولفه سئو در تصاویر نیز وجود دارد. هر تصویری در وب سایت شما دارای text-alt است که از آن به عنوان tags-alt نیز یاد می‌شود.

این متن در خدمت اهداف متعددی است:

 • وب سایت شما را برای خوانندگان کم بینا که به مرورگرهای اینترنت برای مرور اینترنت متکی هستند، قابل دسترسی می‌کند.

 • اگر تصویر شما بارگیری نشود ، alt-text در جای خود ظاهر می‌شود.

• به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا تصویر را درک کرده و به درستی نمایه سازی کنند.

متن متناسب با بهینه سازی مناسب این قابلیت را دارد که تصاویر شما را به صفحه اول نتایج جستجوی تصویر منتقل کند و در رده‌های بالاتر عکس دیگری به شما بدهد..

8. ساختار URL

ممکن است ساده به نظر برسد، اما نحوه ساختار URL‌های صفحه شما تاثیر خوبی در رتبه بندی موتور جستجوی شما دارد. یک URL درهم و برهم با نویسه‌های ترکیبی کمک خوبی به موتورهای جستجو در مورد صفحه نمی‌کند.

از طرف دیگر، یک URL که از یک ساختار ساده پیروی می‌کند، مختصر است و از کلمه کلیدی هدف استفاده می‌کند  و این یک URL مناسب سئو است.

site3o.com | سئو

9. کیفیت اطلاعات

بیشتر مطالب با گذشت زمان ارزش خود را از دست می‌دهند مگر اینگه که کاملاً به روز باشد. واقعیت را بپذیریم که مثلا مطلب "بهترین روش‌های سال ۹۶" سایت شما دیگر به کار مخاطبانتان نمی‌آید. ما می‌دانیم که روند جستجوی گوگل با گذشت زمان تغییر می‌کند. اصطلاحاتی که مخاطبان شما برای یافتن محتوای شما استفاده می‌کردند، از زمانی که این قطعه قدیمی ایجاد شده است قادر است به راحتی  تغییر کند. ما همچنین می‌دانیم که گوگل برای تعیین رتبه بندی به طراوت و همچنین دقت و صحت اهمیت می‌دهد. اگر وب سایت شما برای مدتی وجود داشته و کار نمی‌کند، احتمال زیادی وجود دارد که محتوای قدیمی و کم عملکردی که فقط در آنجا نشسته است وجود داشته باشد.

علاوه بر نوشتن محتوای خالص جدید ، یک راه ساده برای دیدن برخی از برتری‌های اضافی در جستجوگرها ، به روزرسانی صفحات منسوخ شده با کلمات کلیدی و اطلاعات جدید است.

با مطالبی که قبلاً عملکرد خوبی داشتند شروع کنید و آنها را برای کلمات کلیدی مرتبط با امروز به روز کنید. ممکن است برخی از مقالات نیاز به بازنویسی کامل داشته باشند، در حالیکه برخی دیگر برای احیای آنها فقط به داده‌های به روز نیاز دارند. وقتی این پست‌ها را به روز می‌کنید، با بازنشر مجدد آنها با تاریخ انتشار جدید، آنها را در ردیف محتوای عادی خود قرار دهید.

عوامل رتبه بندی خارج از صفحه گوگل

عوامل رتبه بندی خارج از صفحه با نهادهای خارج از وب سایت شما ارتباط دارند، مانند سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی، اینفلوئنسرها و سایر وب سایت‌ها ، اما یک نقطه کانونی برای هرگونه استراتژی سئو خارج از صفحه وجود دارد:

10. لینک برگشتی

لینک برگشتی یک ابر لینک است که از یک صفحه خارج از وب سایت شما می‌آید. گوگل به روزرسانی الگوریتم PageRank تغییر دهنده بازی خود را از سال 1996 آغاز کرد ، که به روشنی نشان داد تعداد و کیفیت پیوندهای یک صفحه شاخص مهمی از کیفیت یک صفحه وب است و با گذشت بیش از دو دهه، هنوز هم وجود دارد.

پس چگونه لینک برگشتی می‌گیرید؟ چهار استراتژی مورد بحث است :

site3o.com | سئو

محتوای کیفیت

اگر محتوای شما با کیفیت ، منحصر به فرد و برای مخاطبان شما ارزش خاصی ایجاد کند ، به تنهایی شروع به تولید لینک برگشتی می‌کند. صفحه‌ای که پیوندهای زیادی به آن اشاره دارد به گوگل نشان می‌دهد که این صفحه خاص از ارزش استثنایی برخوردار است و از یک وب سایت معتبر می‌آید.

با این حال، ساخت این نوع اقتدار وب ممکن است سالها به طول انجامد اگر بخواهید از صفر شروع کنید و مشخصات لینک برگشتی خود را رشد دهید، که در ادامه به آن می‌پردازم .

موعظه سرد

این استراتژی لینک دهی مجدد نیاز به یافتن محتوای مربوطه و ارسال مطالب به نویسنده برای پیوند دارد. مانند هر نوع ارتباط با سرما، هر کسی که به او پیام می‌فرستید، نمی خواهد پاسخ دهد، به خصوص هنگامی که افراد زیادی برای همان لینک برگشتی رقابت می‌کنند. این یک بازی اعداد است و همه در حال انجام آن هستند.

مطالب مهمان

روش دیگر برای ایجاد لینک برگشتی، تأمین فرصت‌های وبلاگ نویسی مهمان در نشریات است. پست‌های مهمان یک روش محکم برای ایجاد تخصص شما است، در عین حال ایجاد لینک برای بازگشت به وب سایت شما. نکته اصلی این است که مطمئن شوید پست‌های با کیفیت و با اصالت را از دامنه‌های معتبر تهیه می‌کنید که در واقع به مخاطبان شما خدمت می‌کنند. نوشتن محتوای کم اهمیت برای وب سایت‌هایی که مخاطبان شما از آنها بازدید نمی‌کنند، به درد دیگران نمی‌خورد.

محتوای رهبری تفکر

و در آخر، تعداد فزاینده‌ای از بازاریاب‌ها در حال ارزیابی ارزش ایجاد پیوند میان رهبری تفکر هستند. این استراتژی دو بخش دارد:

1.     فرصت‌های برجسته شدن در پادکست‌ها ، وبینارها (webinars) یا سایر رسانه‌ها را مشخص کنید.

2.     محتوای داده محور ایجاد کنید که به تنهایی لینک ایجاد کند.

این نوع ارتباط با ایجاد برند شما به عنوان یک رهبر فکری در صنعت مربوطه شما شکل می‌گیرد. وقتی در یک نامزدی گفتاری که توسط برند دیگری اداره می‌شود، معرفی می‌شوید ، احتمالاً شرکت دیگر این ویژگی را ارتقا داده و به وب سایت شما پیوند می‌دهد. در انتهای دیگر، بخشی از محتوای رهبری تفکر که براساس تحقیقات اصلی ساخته شده است، آن را فوراً "قابل پیوند" می‌کند.

از هر روشی که استفاده می‌کنید ، به یاد داشته باشید که در روش خود تاکتیکی باشید و روی کیفیت تمرکز کنید.

یک پیوند از یک دامنه با کیفیت بسیار بهتر از پنج پیوند از چندین وب سایت کم قدرت است.

وقتی بطور پیوسته  لینک برگشتی با کیفیت ایجاد می‌کنید، متوجه خواهید شد که محتوای شما در رتبه بندی‌های ارگانیک عملکرد بهتری خواهد داشت.

بهینه سازی برای این عوامل رتبه بندی گوگل زمان می‌برد

وقتی نوبت به سئو واقعی می‌رسد ، چیزی به عنوان گلوله نقره‌ای وجود ندارد. مهمترین نکته‌ای که باید بخاطر بسپارید این است که بالا رفتن از صفحات نتایج جستجو به زمان نیاز دارد. اگر امروز وب سایت خود را برای چندین فاکتور رتبه بندی بهینه کنید، قرار نیست فردا با جادو در مکان شماره یک ظاهر شود. فرآیند بهینه سازی نیاز به تلاش مداوم دارد تا سایت شما تا حد ممکن تازه و مرتبط با مخاطبان خود باشد. تا زمانی که وب سایت شما با توجه به خریدار هدف خود عملکردی و بهینه داشته باشد، رشد ارگانیک را مشاهده خواهید  کرد.

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید