بهترین روش‌های بهینه سازی نرخ تبدیل (اشتباهاتی که نباید انجام دهید)

بهترین روش‌های بهینه سازی نرخ تبدیل (اشتباهاتی که نباید انجام دهید)

اول از همه به تعریف این مهم بپردازیم :

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) روشی برای افزایش درصد کاربرانی است که عملکرد مطلوبی را در وب سایت انجام می‌دهند. اقدامات مورد نظر می‌تواند شامل خرید یک محصول ، کلیک کردن روی "افزودن به سبد خرید" ، ثبت نام در یک سرویس ، پر کردن فرم یا کلیک روی پیوند باشد.

خبر خوب در مورد بهترین روش‌های بهینه سازی نرخ تبدیل این است که سایر بازاریابان، پیشگامان تهیه دستورالعمل‌های موفق بوده اند و برخی از احتیاط‌های مطمئن را شناسایی کرده‌اند. بنابراین مجبور نیستید وقت و هزینه خود را برای تکرار این اشتباهات هدر دهید.

به عنوان یک مبتدی، می‌توانید با استفاده هوشمندانه تر از منابع خود و جلوگیری از خطاهای پرهزینه، رقابت را برنده شوید. و در نهایت با ایجاد این تغییرات ساده در نحوه برخورد با استراتژی بهینه سازی نرخ تبدیل، مقدار قابل توجهی از بودجه و زمان خود را صرفه جویی کنید.

در اینجا ما قصد داریم پنج اشتباه بارز مبتدیان بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) را که موجب زیان به رتبه بندی وب سایت و کسب و کارشان در گوگل و به عبارتی دنیای دیجیتال شده اند را به اشتراک بگذاریم.

1. ایجاد تغییرات براساس نظریات داده‌ها

یکی از رایج ترین خطاهای تازه کارها راه اندازی یک تغییر جدید بدون آزمایش آن است. فقط به این دلیل که یک طرح تمیزتر، مدرن‌تر یا زیباتر از مدل قبلی خود به نظر می‌رسد، به معنای بهتر تبدیل شدن آن نیست. در مقابل وسوسه جایگزینی محتوا و ساختار جدید و تازه بدون آزمایش، فقط به این دلیل که فکر می‌کنید عملکرد بهتری دارد مقاومت کنید. صبور باشید. اطمینان حاصل کنید که داده‌ها از این فرضیه شما پشتیبانی می‌کنند که نسخه درخشان و جدید بهتر از نسخه اصلی است.

site3o.com | سئو

صرف اینکه فقط مدرن‌تر از مدل قبلی به نظر می‌رسد معمولا به معنای بهتر تبدیل شدن آن نیست.

موفق‌ترین بازاریاب‌ها آن‌هایی نیستند که می‌توانند همیشه پیش‌بینی کنند کدام آزمون برنده خواهد شد – آن‌ها کسانی هستند که اجازه نمی‌دهند تعصبات و خودخواهی‌هایشان از داده‌ها جلوتر باشد. آن‌ها به اندازه کافی فروتن هستند و می‌دانند که تصورات آن‌ها ممکن است اشتباه باشد - و اغلب هم، چنین است. توجه داشته باشید که برخی موارد استثنایی در قوانین تجزیه و تحلیل وجود دارد که ما در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

از همه مهمتر، داده‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند. اگر به فلات بهینه سازی تبدیل برخورد کرده‌اید، اولین جایی که باید جستجو کنید رویکرد آزمایش شماست. در اینجا چند نمونه واقعی از چگونگی این اتفاق آورده شده که برایتان بازگو می‌کنیم.

طراحی مجدد وب سایت

مردم دوست دارند تم‌های فانتزی و برتر وردپرس را بدون تست راه اندازی کنند زیرا فرض می‌کنند نسخه جدید از نسخه قدیمی بهتر است.

با این حال، یک طراحی مدرن یا منحصر به فرد به اندازه تصور شما برای تبدیلات مهم نیست. و حتی با داشتن تجربه، شما همیشه نمی‌توانید طراحی برنده را تنها با نگاه کردن پیش بینی کنید. بنابراین حتی اگر یک طراحی جدید بهتر به نظر برسد، اما ممکن است اعداد و ارقام داستان دیگری را بیان کنند. یک آزمون داده محور می‌تواند به شما کمک کند متوجه شوید کدام طراحی به طور بصری کاربران را در این فرآیند هدایت می‌کند، بنابراین می‌توانید تصمیم خود را بیش از یک احساس نظری تنظیم کنید.

طرح صفحه فرود (landing page)

صفحات Landing نقشی اساسی در بهینه سازی تبدیل دارند زیرا متداول‌ترین صفحات برای مجموعه سبقت و هدایت هستند.

غالباً، یک بازاریاب کورکورانه یک صفحه فرود جذاب بصری را با اطلاعات بیشتر و گرافیک نرم و تمیز راه اندازی می‌کند زیرا آنها تصور می‌کنند که بیشتر از کمتر بهتر است (!) . اما حقیقت این است که عناصر زیادی که در مناطق نادرست قرار گرفته‌اند می‌توانند کاربران را از انتخاب منصرف کنند. ما بارها و بارها با این سناریو روبرو شده‌ایم. در بهترین حالت، بازاریاب‌ها "هر آنچه در چنته دارند را به نمایش می‌گذارند" – به قدری زیاد که کاربران دیگر نیازی به انتخاب آن ندارند. (به خودمانی تر بگویم، خودتان را به یک باره تمام و کمال رو نکنید دل کاربر را می‌زنید)

site3o.com | سئو

تغییرات افزایشی

صاحبان سایت‌ها اغلب بدون آزمایش طراحی‌های آهنربا هدایت یا عناصر کوچکتر مانند پاورقی‌ها را به روز می‌کنند. آنها فکر می‌کنند این یک تغییر جزئی است که نیازی به آزمون نیست و مطمئناً یک طراحی مدرن بهتر از نسخه قدیمی خواهد بود. اما این همیشه درست نیست.

طراحی‌های آشنا ممکن است انگیزه بیشتری را برای انگیزه دهندگان ایجاد کند. داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا نسخه جدید در واقع بهتر از نسخه اصلی است. حداقل این نکته را خواهید یافت که آیا ارزشش را دارد که به سرمایه گذاری در ارتقاء جزئی طراحی در آینده به صرف وقت و هزینه می‌پردازید.

2. نوشتن کپی تبلیغاتی که با پیام صفحه فرود شما مطابقت ندارد

اشتباه رایج دیگر پیام ناسازگاری بین تبلیغات و صفحه فرود است. اگرچه ممکن است ثابت نگه داشتن پیام کاملاً واضح به نظر برسد، اما این روش خوب بهینه سازی نرخ تبدیل معمولاً در هنگام دستکاری یک قسمت از قطعات متحرک، از بین می‌رود.

هر شرکت متوسط یا بزرگ احتمالاً چندین تبلیغ مختلف در حال اجرا و لیست بلند بالایی از صف خریداران دارد که آنها را در تبلیغات هدف قرار داده‌اند. به عنوان مثال، یک بنگاه املاک تاسیس شده ممکن است همه چیز را از "رهن و اجاره املاک" گرفته تا "خرید و فروش اراضی" هدف قرار دهد. با مدیریت بسیار زیاد، تبلیغ کنندگان سعی می‌کنند با استفاده از چند صفحه فرود برای همه چیز، در وقت خود صرفه جویی کنند. به این ترتیب، آنها مجبور نیستند تعداد زیادی صفحه ایجاد و نگهداری کنند.

مشکلی که در این رویکرد وجود دارد این است که شما در پایان با پیام‌های ضعیف در صفحات فرود مواجه می‌شوید که به طور کامل و درست با تبلیغات و اطلاعات جمعیتی شما همسو نیست. اگر آگهی شما گزارشی یا راه‌حلی ارائه می‌دهد اما در صفحه فرود شما آمده‌است برای به روزرسانی‌ها ثبت نام کنید، کاربران گیج یا عصبانی می‌شوند و گزاف گویی می‌کنند. این تجربه کاربری ضعیف منجر به پایین آمدن کیفیت یا نمره ارتباط می‌شود، که باعث افزایش هزینه‌ها و کاهش شانس نمایش تبلیغات شما می‌شود.

صفحات فرود منحصر به فرد برای تبلیغات خود بسازید. مطمئناً نیاز به تلاش بیشتری نسبت به استفاده از چند صفحه فرود برای همه چیز دارد، اما ارزش پرداخت آن را دارد. مخصوصا، بررسی کنید که صفحه فرود آگهی شما با این موارد هم تراز باشد:

• عناوین شما

• هر کلمه کلیدی، پیشنهاد یا عبارت استفاده شده

site3o.com | سئو

صفحات فرود منحصر به فرد برای تبلیغات خود بسازید. با این که به تلاش بیشتری نیاز دارد، اما حق مطلب بهینه سازی نرخ تبدیل را به درستی ادا می‌کند.

برای موفقیت در PPC (پرداخت به ازای کلیک)، شما به پیام رسانی مداوم و یک استراتژی جامع بازاریابی CRO نیاز دارید.

3. در انتظار اهمیت آماری وقتی غیرقابل دستیابی است (یا برای همیشه طول خواهد کشید)

اگر با اهمیت آماری آشنا نیستید، این معیار اندازه گیری میزان اعتماد به نفس ریاضی در برنده شدن آزمون جدید شما است. به هر حال، اطلاعات دروغ نمی‌گوید. ماشین حساب‌های معناداری آماری بصورت آنلاین وجود دارد که به شما در انجام این کار کمک می‌کنند. استفاده از این روش مهم است، با این وجود مبتدیان اغلب قبل از شروع آزمون خیلی زیاد به آن اعتماد می‌کنند.

در دنیای واقعی، رسیدن به اهمیت آماری ممکن است هرگز اتفاق نیفتد زیرا شما نمی‌توانید به اندازه کافی بازدید داشته باشید. این مشکل به ویژه برای موارد زیر صدق می‌کند:

• صنایع B2B

•کسب و کارهای کوچک

• بودجه‌های کوچک بازاریابی

• بخش‌های ارزش بالا (مانند املاک و مستغلات، محصولات اطلاعاتی و نرم افزار)

گاهی اوقات، می‌توانید به آن درجه اهمیتی که می‌خواهید برسید، اما به جای هفته‌ها، ماه‌ها طول می‌کشد تا میسر شود. غالباً، ارزش انتظار را ندارد، زیرا در عوض می‌توانید ابتکارهای جدید را سریعتر آزمایش کرده و نتایج محسوسی را مشاهده کنید. اگر فقط یک یا دو بار در سال تغییر ایجاد می‌کنید، نتایج شما راکد می‌شود و به بیانی ساکن می‌ماند.

بنابراین اگر بودجه یا حجم بازار، بازدید شما را محدود کند، چه کاری انجام می‌دهید؟

ابتدا، آزمون را در تمام صفحات فرود مناسب قرار دهید. اغلب، شما فقط مانند یک صفحه تغییر، آزمایشی مانند تغییر رنگ دکمه را امتحان می‌کنید. اما اغلب یا تمام صفحات فرود شما دارای فرمت کاملاً مشابه هستند که می‌توانید در تمام آنها آزمایش یکسانی را انجام دهید. این بهترین روش برای دریافت سریعتر داده بیشتر است.

در مرحله بعدی، حتی اگر آزمون به اهمیت آماری نرسیده باشد، از بهترین قضاوت خود برای تصمیم گیری در مورد به نتیجه رسیدن استفاده کنید. استراتژی بهینه سازی نرخ تبدیل، بخشی از هنر و بخشی از علم است. در محیط‌های کم ترافیک، با سناریوهای زیادی روبرو می‌شوید که ریاضیات فقط شما را تا این حد مجبور می‌کند. در این موارد، ما توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم گیری در مورد نتیجه گرفتن، از یک معیار ۵۰ کلیک استفاده کنید.

سرانجام، می‌توانید با آزمایش تغییرات قابل توجه و نه تغییرات کوچک، در مورد این موانع کار کنید، رویکردی که در بخش بعدی با جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت. یک آزمون بزرگ احتمالاً بیشتر روی نرخ تبدیل شما تأثیر می‌گذارد، به این معنی که برای رسیدن به اهمیت آماری به ترافیک کمتری احتیاج خواهید داشت. یا می‌توانید سریعتر به آن معیار ۵۰ کلیک برسید.

site3o.com | سئو

4. استفاده از تست‌های کوچک قبل از کارهای بزرگ‌تر

وقتی صحبت از اصول بهینه سازی نرخ تبدیل می‌شود، صحبت از یک معامله بزرگ است. استفاده از تست‌های کوچک را قبل از آزمایش‌های بزرگ متوقف کنید. با آزمایش تغییرات بزرگی که تأثیر معنی داری بر تبدیلات دارند، شروع کنید. بسیاری از تبلیغ کنندگان در آزمایش چیزی اشتباه می‌کنند که فقط ممکن است تأثیر جزئی در نرخ تبدیل داشته باشد، مانند:

• رنگ دکمه

• کپی دکمه

• تغییرات ایجاد شده در زیر لایه تاشو

• کپی تغییرات در پاراگراف‌های متن

• تغییر تغییرات جزئی در پس زمینه

در عوض، تغییرات قابل توجهی ایجاد کنید که اثری ماندگار و قابل توجه از کارتان برجای بگذارد.

این تغییرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

• طراحی مجدد منوی پیمایش

• طراحی مجدد صفحه بالای لایه تاشو

• طراحی مجدد ظاهر و قالب کل صفحه

• انتقال عناصر مهمتر به بالا

• تغییر جذابیت اصلی که در عناوین اصلی می‌فروشید (ترس از دست دادن در مقابل ترفیع وضعیت)

از تقسیم بندی روان‌شناختی استفاده کنید تا آنجا که می‌توانید در مورد آینده خود یاد بگیرید. با این کار می‌توانید جذاب‌ترین روانشناسی را در تاکتیک‌های CRO خود تزریق کرده و بیشترین پیشرفت را در تبدیل داشته باشید.

5- اجرای همزمان بسیاری از تست‌ها و پاپ-آپ‌ها در یک صفحه

بسیاری از مبتدیان با تکنیک‌های بهینه سازی تبدیل زیاده روی می‌کنند و همزمان چندین آزمایش را در یک صفحه انجام می‌دهند. خارق العاده است که شما این چنین تلاش می‌کنید، اما دقیق نگه داشتن اطلاعات نیز مهم است.

اجرای همزمان چندین آزمون بر درستی تجزیه و تحلیل تأثیر می‌گذارد زیرا هر عنصر جدید ممکن است در نتایج سایر موارد تأثیرگذار باشد (یا باعث سردرگمی شود). بعلاوه، اجرای باکس‌های پاپ-آپ متعدد، نوارهای سلام و طراحی سایت در همان جلسه کاربر، تجربه کاربر را مختل می‌کند. به احتمال خیلی زیاد، کاربران شما اذیت و گیج می‌شوند و این می‌تواند درک برند، مدت زمان جلسه و اعتماد را به خطر بیندازد.

اجرای آزمایشی با بسیاری از متغیرهای تغییر یافته، به نام آزمون چند متغیره، معمولاً فقط برای سایت‌های پر بازدید کار می‌کند و برای دست‌یابی به نتایج عالی لازم نیست. این روش را به تمرین کنندگان فصلی بسپارید. حتی ممکن است نیازی به استفاده از آن احساس نکنند. در عوض، در حالی که از تجربه کاربر آگاه هستید، بر بالاترین تست تقسیم تأثیر تمرکز کنید.

site3o.com | سئو

آزمون‌های در حال اجرا با متغیرهای زیاد (چند متغیره) معمولاً فقط برای سایت‌های پر بازدید کار می‌کنند.

و کلام آخر

وقتی نوبت به استراتژی بهینه سازی نرخ تبدیل می‌رسد، بیشتر مبتدیان نمی‌دانند از کجا شروع کنند و یا چه اشتباهاتی ممکن است مرتکب شوند. با دنبال کردن بهترین روش‌های بهینه سازی نرخ تبدیل که در اینجا ارائه کردیم، می‌توانید تبدیلات خود را به طرز چشمگیری افزایش داده و وقت و هزینه اتلاف شده را از بین ببرید.

قبل از اجرای آزمون، از این چک لیست بهینه سازی نرخ تبدیل برای ادامه مسیر استفاده کنید:

1. بر اساس داده‌ها، نه نظرات، تغییرات را انجام دهید.

2. اطمینان حاصل کنید که پیام رسانی از آگهی به صفحه فرود، پیوسته و همسو است.

3. منتظر اهمیت آماری نباشید، مگر اینکه ترافیک کافی برای انجام این کار -نسبتاً سریع- داشته باشید.

4. با آزمایش عناصر کلیدی، مانند تصاویر سرصفحه و تصاویر قهرمان، به جای قطعات کم اهمیت، مانند رنگ دکمه، شروع کنید.

5. چند عنصر را همزمان آزمایش نکنید.

این نکات را می‌توانید در هر استراتژی بازاریابی CRO، در هر صفحه از وب سایتتان به کار ببرید تا نتایج بهتری بر بازدید و درصد عملکرد کاربران مفیدتان داشته باشید.

نظرات
ارسال نظر

برای دریافت خبرنامه واطلاعیه ها
ایمیلتان را وارد کنید